Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Ääntäminen

    • IPA: /ˈkynsiæ/
KieliKäännökset
englantiscratch, claw, plough
espanjarascar, arañar, gatear
esperantograti
hollantikrassen, krabben, klauwen
italiagrattare, graffiare, artigliare, raspare
japani引っ掻く (hikkaku)
kreikkaνυχιάζω (nychiázo), ξύνω (xýno)
latinascalpō
portugalicoçar, raspar, rascar, unhar
puoladrapać, skrobać
ranskagratter, griffer
ruotsiklösa, riva
saksakratzen, zerkratzen
tanskarive, kradse
turkkikaşımak
tšekkiškrábat, drápat
unkarivakar, megvakar, karcol, megkarcol, karmol
venäjäчесать (tšesat), царапать (tsarapat), почесать (potšesat), поцарапать (potsarapat), шкрябать (škrjabat)
virosügama, kratsima, küünistama
  • Kynsiä on sanan kynsi monikon partitiivi.

Määritelmät

Verbi

  1. raapia kynsillään

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenskynsinYksikön toisen persoonan indikatiivin preesenskynsit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesenskynsiiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenskynsimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesenskynsitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesenskynsivät
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektikynsinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektikynsit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektikynsiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektikynsimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektikynsitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektikynsivät
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenskynsisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesenskynsisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesenskynsisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenskynsisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesenskynsisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesenskynsisivät
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesenskynsiYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesenskynsiköön
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesenskynsikäämmeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesenskynsikää
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesenskynsiköötYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenskynsinen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesenskynsinetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesenskynsinee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenskynsinemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesenskynsinette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesenskynsinevät