Sanakirja.org
In English
Mobiiliversio
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
fi-en
en-fi
Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Synonyymit
köyhä
Haettu sana löytyi näillä lähdekielillä:
suomi
Kieli
Käännökset
englanti
underprivileged
,
disadvantaged
,
poor
ranska
défavorisé
ruotsi
vanlottad
venäjä
обделённый
(obdeljonnyi)
Määritelmät
Adjektiivi
taloudellisesti ja yhteiskunnallisesti heikossa asemassa oleva,
köyhä
,
varaton
Substantiivi
vähäosainen
henkilö
; useimmiten köyhää ihmistä tarkoittava
eufemismi
Taivutusmuodot
Monikko
vähäosaiset
Monikko
vähäosaiseni
Monikko
vähäosaisesi
Monikko
vähäosaisemme
Monikko
vähäosaisenne
Monikko
vähäosaisensa
Genetiivi
vähäosaisen
Genetiivi
vähäosaiseni
Genetiivi
vähäosaisesi
Genetiivi
vähäosaisemme
Genetiivi
vähäosaisenne
Genetiivi
vähäosaisensa
Monikon genetiivi
vähäosaisten
Monikon genetiivi
vähäosaisien
Monikon genetiivi
vähäosaisteni
Monikon genetiivi
vähäosaisieni
Monikon genetiivi
vähäosaistesi
Monikon genetiivi
vähäosaisiesi
Monikon genetiivi
vähäosaistemme
Monikon genetiivi
vähäosaisiemme
Monikon genetiivi
vähäosaistenne
Monikon genetiivi
vähäosaisienne
Monikon genetiivi
vähäosaistensa
Monikon genetiivi
vähäosaisiensa
Partitiivi
vähäosaista
Partitiivi
vähäosaistani
Partitiivi
vähäosaistasi
Partitiivi
vähäosaistamme
Partitiivi
vähäosaistanne
Partitiivi
vähäosaistaan
Partitiivi
vähäosaistansa
Monikon partitiivi
vähäosaisia
Monikon partitiivi
vähäosaisiani
Monikon partitiivi
vähäosaisiasi
Monikon partitiivi
vähäosaisiamme
Monikon partitiivi
vähäosaisianne
Monikon partitiivi
vähäosaisiaan
Monikon partitiivi
vähäosaisiansa
Inessiivi
vähäosaisessa
Inessiivi
vähäosaisessani
Inessiivi
vähäosaisessasi
Inessiivi
vähäosaisessamme
Inessiivi
vähäosaisessanne
Inessiivi
vähäosaisessaan
Inessiivi
vähäosaisessansa
Monikon inessiivi
vähäosaisissa
Monikon inessiivi
vähäosaisissani
Monikon inessiivi
vähäosaisissasi
Monikon inessiivi
vähäosaisissamme
Monikon inessiivi
vähäosaisissanne
Monikon inessiivi
vähäosaisissaan
Monikon inessiivi
vähäosaisissansa
Elatiivi
vähäosaisesta
Elatiivi
vähäosaisestani
Elatiivi
vähäosaisestasi
Elatiivi
vähäosaisestamme
Elatiivi
vähäosaisestanne
Elatiivi
vähäosaisestaan
Elatiivi
vähäosaisestansa
Monikon elatiivi
vähäosaisista
Monikon elatiivi
vähäosaisistani
Monikon elatiivi
vähäosaisistasi
Monikon elatiivi
vähäosaisistamme
Monikon elatiivi
vähäosaisistanne
Monikon elatiivi
vähäosaisistaan
Monikon elatiivi
vähäosaisistansa
Illatiivi
vähäosaiseen
Illatiivi
vähäosaiseeni
Illatiivi
vähäosaiseesi
Illatiivi
vähäosaiseemme
Illatiivi
vähäosaiseenne
Illatiivi
vähäosaiseensa
Monikon illatiivi
vähäosaisiin
Monikon illatiivi
vähäosaisiini
Monikon illatiivi
vähäosaisiisi
Monikon illatiivi
vähäosaisiimme
Monikon illatiivi
vähäosaisiinne
Monikon illatiivi
vähäosaisiinsa
Adessiivi
vähäosaisella
Adessiivi
vähäosaisellani
Adessiivi
vähäosaisellasi
Adessiivi
vähäosaisellamme
Adessiivi
vähäosaisellanne
Adessiivi
vähäosaisellaan
Adessiivi
vähäosaisellansa
Monikon adessiivi
vähäosaisilla
Monikon adessiivi
vähäosaisillani
Monikon adessiivi
vähäosaisillasi
Monikon adessiivi
vähäosaisillamme
Monikon adessiivi
vähäosaisillanne
Monikon adessiivi
vähäosaisillaan
Monikon adessiivi
vähäosaisillansa
Ablatiivi
vähäosaiselta
Ablatiivi
vähäosaiseltani
Ablatiivi
vähäosaiseltasi
Ablatiivi
vähäosaiseltamme
Ablatiivi
vähäosaiseltanne
Ablatiivi
vähäosaiseltaan
Ablatiivi
vähäosaiseltansa
Monikon ablatiivi
vähäosaisilta
Monikon ablatiivi
vähäosaisiltani
Monikon ablatiivi
vähäosaisiltasi
Monikon ablatiivi
vähäosaisiltamme
Monikon ablatiivi
vähäosaisiltanne
Monikon ablatiivi
vähäosaisiltaan
Monikon ablatiivi
vähäosaisiltansa
Allatiivi
vähäosaiselle
Allatiivi
vähäosaiselleni
Allatiivi
vähäosaisellesi
Allatiivi
vähäosaisellemme
Allatiivi
vähäosaisellenne
Allatiivi
vähäosaiselleen
Allatiivi
vähäosaisellensa
Monikon allatiivi
vähäosaisille
Monikon allatiivi
vähäosaisilleni
Monikon allatiivi
vähäosaisillesi
Monikon allatiivi
vähäosaisillemme
Monikon allatiivi
vähäosaisillenne
Monikon allatiivi
vähäosaisilleen
Monikon allatiivi
vähäosaisillensa
Essiivi
vähäosaisena
Essiivi
vähäosaisenani
Essiivi
vähäosaisenasi
Essiivi
vähäosaisenamme
Essiivi
vähäosaisenanne
Essiivi
vähäosaisenaan
Essiivi
vähäosaisenansa
Monikon essiivi
vähäosaisina
Monikon essiivi
vähäosaisinani
Monikon essiivi
vähäosaisinasi
Monikon essiivi
vähäosaisinamme
Monikon essiivi
vähäosaisinanne
Monikon essiivi
vähäosaisinaan
Monikon essiivi
vähäosaisinansa
Translatiivi
vähäosaiseksi
Translatiivi
vähäosaisekseni
Translatiivi
vähäosaiseksesi
Translatiivi
vähäosaiseksemme
Translatiivi
vähäosaiseksenne
Translatiivi
vähäosaisekseen
Translatiivi
vähäosaiseksensa
Monikon translatiivi
vähäosaisiksi
Monikon translatiivi
vähäosaisikseni
Monikon translatiivi
vähäosaisiksesi
Monikon translatiivi
vähäosaisiksemme
Monikon translatiivi
vähäosaisiksenne
Monikon translatiivi
vähäosaisikseen
Monikon translatiivi
vähäosaisiksensa
Monikon instruktiivi
vähäosaisin
Abessiivi
vähäosaisetta
Abessiivi
vähäosaisettani
Abessiivi
vähäosaisettasi
Abessiivi
vähäosaisettamme
Abessiivi
vähäosaisettanne
Abessiivi
vähäosaisettaan
Abessiivi
vähäosaisettansa
Monikon abessiivi
vähäosaisitta
Monikon abessiivi
vähäosaisittani
Monikon abessiivi
vähäosaisittasi
Monikon abessiivi
vähäosaisittamme
Monikon abessiivi
vähäosaisittanne
Monikon abessiivi
vähäosaisittaan
Monikon abessiivi
vähäosaisittansa
Monikon komitatiivi
vähäosaisine
Monikon komitatiivi
vähäosaisineni
Monikon komitatiivi
vähäosaisinesi
Monikon komitatiivi
vähäosaisinemme
Monikon komitatiivi
vähäosaisinenne
Monikon komitatiivi
vähäosaisineen
Monikon komitatiivi
vähäosaisinensa
Komparatiivi
vähäosaisempi
Superlatiivi
vähäosaisin
Monikon akkusatiivi
vähäosaiset
Monikon akkusatiivi
vähäosaiseni
Monikon akkusatiivi
vähäosaisesi
Monikon akkusatiivi
vähäosaisemme
Monikon akkusatiivi
vähäosaisenne
Monikon akkusatiivi
vähäosaisensa
Akkusatiivi
vähäosaiseni
Akkusatiivi
vähäosaisesi
Akkusatiivi
vähäosaisemme
Akkusatiivi
vähäosaisenne
Akkusatiivi
vähäosaisensa