| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kelmennän | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | kelmennät |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kelmennämme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | kelmennätte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | kelmentävät | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kelmensin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kelmensit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kelmensi |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kelmensimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kelmensitte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kelmensivät | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kelmentäisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | kelmentäisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kelmentäisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kelmentäisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | kelmentäisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kelmentäisivät | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | kelmennä |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kelmentäköön | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | kelmentäkäämme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | kelmentäkää | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kelmentäkööt |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kelmentänen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | kelmentänet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kelmentänee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kelmentänemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | kelmentänette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kelmentänevät |