Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Käännöksiä ei löytynyt valitulle kohdekielelle.

Määritelmät

Verbi

  1. ((frekventatiivinen)) läpsähtää

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensläpsähtelenYksikön toisen persoonan indikatiivin preesensläpsähtelet
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesensläpsähteleeMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensläpsähtelemme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesensläpsähteletteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensläpsähtelevät
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektiläpsähtelinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektiläpsähtelit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektiläpsähteliMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektiläpsähtelimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektiläpsähtelitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektiläpsähtelivät
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensläpsähtelisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesensläpsähtelisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensläpsähtelisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensläpsähtelisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesensläpsähtelisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensläpsähtelisivät
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesensläpsähteleYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesensläpsähdelköön
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesensläpsähdelkäämmeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesensläpsähdelkää
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesensläpsähdelköötYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensläpsähdellen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesensläpsähdelletYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesensläpsähdellee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensläpsähdellemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesensläpsähdellette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensläpsähdellevät