Käännöksiä ei löytynyt valitulle kohdekielelle.
| Monikko | -hermoiset | Monikko | -hermoiseni |
| Monikko | -hermoisesi | Monikko | -hermoisemme |
| Monikko | -hermoisenne | Monikko | -hermoisensa |
| Genetiivi | -hermoisen | Genetiivi | -hermoiseni |
| Genetiivi | -hermoisesi | Genetiivi | -hermoisemme |
| Genetiivi | -hermoisenne | Genetiivi | -hermoisensa |
| Monikon genetiivi | -hermoisten | Monikon genetiivi | -hermoisien |
| Monikon genetiivi | -hermoisteni | Monikon genetiivi | -hermoisieni |
| Monikon genetiivi | -hermoistesi | Monikon genetiivi | -hermoisiesi |
| Monikon genetiivi | -hermoistemme | Monikon genetiivi | -hermoisiemme |
| Monikon genetiivi | -hermoistenne | Monikon genetiivi | -hermoisienne |
| Monikon genetiivi | -hermoistensa | Monikon genetiivi | -hermoisiensa |
| Partitiivi | -hermoista | Partitiivi | -hermoistani |
| Partitiivi | -hermoistasi | Partitiivi | -hermoistamme |
| Partitiivi | -hermoistanne | Partitiivi | -hermoistaan |
| Partitiivi | -hermoistansa | Monikon partitiivi | -hermoisia |
| Monikon partitiivi | -hermoisiani | Monikon partitiivi | -hermoisiasi |
| Monikon partitiivi | -hermoisiamme | Monikon partitiivi | -hermoisianne |
| Monikon partitiivi | -hermoisiaan | Monikon partitiivi | -hermoisiansa |
| Inessiivi | -hermoisessa | Inessiivi | -hermoisessani |
| Inessiivi | -hermoisessasi | Inessiivi | -hermoisessamme |
| Inessiivi | -hermoisessanne | Inessiivi | -hermoisessaan |
| Inessiivi | -hermoisessansa | Monikon inessiivi | -hermoisissa |
| Monikon inessiivi | -hermoisissani | Monikon inessiivi | -hermoisissasi |
| Monikon inessiivi | -hermoisissamme | Monikon inessiivi | -hermoisissanne |
| Monikon inessiivi | -hermoisissaan | Monikon inessiivi | -hermoisissansa |
| Elatiivi | -hermoisesta | Elatiivi | -hermoisestani |
| Elatiivi | -hermoisestasi | Elatiivi | -hermoisestamme |
| Elatiivi | -hermoisestanne | Elatiivi | -hermoisestaan |
| Elatiivi | -hermoisestansa | Monikon elatiivi | -hermoisista |
| Monikon elatiivi | -hermoisistani | Monikon elatiivi | -hermoisistasi |
| Monikon elatiivi | -hermoisistamme | Monikon elatiivi | -hermoisistanne |
| Monikon elatiivi | -hermoisistaan | Monikon elatiivi | -hermoisistansa |
| Illatiivi | -hermoiseen | Illatiivi | -hermoiseeni |
| Illatiivi | -hermoiseesi | Illatiivi | -hermoiseemme |
| Illatiivi | -hermoiseenne | Illatiivi | -hermoiseensa |
| Monikon illatiivi | -hermoisiin | Monikon illatiivi | -hermoisiini |
| Monikon illatiivi | -hermoisiisi | Monikon illatiivi | -hermoisiimme |
| Monikon illatiivi | -hermoisiinne | Monikon illatiivi | -hermoisiinsa |
| Adessiivi | -hermoisella | Adessiivi | -hermoisellani |
| Adessiivi | -hermoisellasi | Adessiivi | -hermoisellamme |
| Adessiivi | -hermoisellanne | Adessiivi | -hermoisellaan |
| Adessiivi | -hermoisellansa | Monikon adessiivi | -hermoisilla |
| Monikon adessiivi | -hermoisillani | Monikon adessiivi | -hermoisillasi |
| Monikon adessiivi | -hermoisillamme | Monikon adessiivi | -hermoisillanne |
| Monikon adessiivi | -hermoisillaan | Monikon adessiivi | -hermoisillansa |
| Ablatiivi | -hermoiselta | Ablatiivi | -hermoiseltani |
| Ablatiivi | -hermoiseltasi | Ablatiivi | -hermoiseltamme |
| Ablatiivi | -hermoiseltanne | Ablatiivi | -hermoiseltaan |
| Ablatiivi | -hermoiseltansa | Monikon ablatiivi | -hermoisilta |
| Monikon ablatiivi | -hermoisiltani | Monikon ablatiivi | -hermoisiltasi |
| Monikon ablatiivi | -hermoisiltamme | Monikon ablatiivi | -hermoisiltanne |
| Monikon ablatiivi | -hermoisiltaan | Monikon ablatiivi | -hermoisiltansa |
| Allatiivi | -hermoiselle | Allatiivi | -hermoiselleni |
| Allatiivi | -hermoisellesi | Allatiivi | -hermoisellemme |
| Allatiivi | -hermoisellenne | Allatiivi | -hermoiselleen |
| Allatiivi | -hermoisellensa | Monikon allatiivi | -hermoisille |
| Monikon allatiivi | -hermoisilleni | Monikon allatiivi | -hermoisillesi |
| Monikon allatiivi | -hermoisillemme | Monikon allatiivi | -hermoisillenne |
| Monikon allatiivi | -hermoisilleen | Monikon allatiivi | -hermoisillensa |
| Essiivi | -hermoisena | Essiivi | -hermoisenani |
| Essiivi | -hermoisenasi | Essiivi | -hermoisenamme |
| Essiivi | -hermoisenanne | Essiivi | -hermoisenaan |
| Essiivi | -hermoisenansa | Monikon essiivi | -hermoisina |
| Monikon essiivi | -hermoisinani | Monikon essiivi | -hermoisinasi |
| Monikon essiivi | -hermoisinamme | Monikon essiivi | -hermoisinanne |
| Monikon essiivi | -hermoisinaan | Monikon essiivi | -hermoisinansa |
| Translatiivi | -hermoiseksi | Translatiivi | -hermoisekseni |
| Translatiivi | -hermoiseksesi | Translatiivi | -hermoiseksemme |
| Translatiivi | -hermoiseksenne | Translatiivi | -hermoisekseen |
| Translatiivi | -hermoiseksensa | Monikon translatiivi | -hermoisiksi |
| Monikon translatiivi | -hermoisikseni | Monikon translatiivi | -hermoisiksesi |
| Monikon translatiivi | -hermoisiksemme | Monikon translatiivi | -hermoisiksenne |
| Monikon translatiivi | -hermoisikseen | Monikon translatiivi | -hermoisiksensa |
| Monikon instruktiivi | -hermoisin | Abessiivi | -hermoisetta |
| Abessiivi | -hermoisettani | Abessiivi | -hermoisettasi |
| Abessiivi | -hermoisettamme | Abessiivi | -hermoisettanne |
| Abessiivi | -hermoisettaan | Abessiivi | -hermoisettansa |
| Monikon abessiivi | -hermoisitta | Monikon abessiivi | -hermoisittani |
| Monikon abessiivi | -hermoisittasi | Monikon abessiivi | -hermoisittamme |
| Monikon abessiivi | -hermoisittanne | Monikon abessiivi | -hermoisittaan |
| Monikon abessiivi | -hermoisittansa | Monikon komitatiivi | -hermoisine |
| Monikon komitatiivi | -hermoisineni | Monikon komitatiivi | -hermoisinesi |
| Monikon komitatiivi | -hermoisinemme | Monikon komitatiivi | -hermoisinenne |
| Monikon komitatiivi | -hermoisineen | Monikon komitatiivi | -hermoisinensa |
| Monikon akkusatiivi | -hermoiset | Monikon akkusatiivi | -hermoiseni |
| Monikon akkusatiivi | -hermoisesi | Monikon akkusatiivi | -hermoisemme |
| Monikon akkusatiivi | -hermoisenne | Monikon akkusatiivi | -hermoisensa |
| Akkusatiivi | -hermoiseni | Akkusatiivi | -hermoisesi |
| Akkusatiivi | -hermoisemme | Akkusatiivi | -hermoisenne |
| Akkusatiivi | -hermoisensa |