Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Käännöksiä ei löytynyt valitulle kohdekielelle.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. sellainen, jolla on omistuksessaan talo

Substantiivi

  1. talonomistaja

Esimerkit

  • Talokas poikamies on maaseudun tytärten mieleen.
  • Ennen torpparit olivat talokkaiden armoilla.

Taivutusmuodot

MonikkotalokkaatMonikkotalokkaani
MonikkotalokkaasiMonikkotalokkaamme
MonikkotalokkaanneMonikkotalokkaansa
GenetiivitalokkaanGenetiivitalokkaani
GenetiivitalokkaasiGenetiivitalokkaamme
GenetiivitalokkaanneGenetiivitalokkaansa
Monikon genetiivitalokkaidenMonikon genetiivitalokkaitten
Monikon genetiivitalokkaideniMonikon genetiivitalokkaitteni
Monikon genetiivitalokkaidesiMonikon genetiivitalokkaittesi
Monikon genetiivitalokkaidemmeMonikon genetiivitalokkaittemme
Monikon genetiivitalokkaidenneMonikon genetiivitalokkaittenne
Monikon genetiivitalokkaidensaMonikon genetiivitalokkaittensa
PartitiivitalokastaPartitiivitalokastani
PartitiivitalokastasiPartitiivitalokastamme
PartitiivitalokastannePartitiivitalokastaan
PartitiivitalokastansaMonikon partitiivitalokkaita
Monikon partitiivitalokkaitaniMonikon partitiivitalokkaitasi
Monikon partitiivitalokkaitammeMonikon partitiivitalokkaitanne
Monikon partitiivitalokkaitaanMonikon partitiivitalokkaitansa
InessiivitalokkaassaInessiivitalokkaassani
InessiivitalokkaassasiInessiivitalokkaassamme
InessiivitalokkaassanneInessiivitalokkaassaan
InessiivitalokkaassansaMonikon inessiivitalokkaissa
Monikon inessiivitalokkaissaniMonikon inessiivitalokkaissasi
Monikon inessiivitalokkaissammeMonikon inessiivitalokkaissanne
Monikon inessiivitalokkaissaanMonikon inessiivitalokkaissansa
ElatiivitalokkaastaElatiivitalokkaastani
ElatiivitalokkaastasiElatiivitalokkaastamme
ElatiivitalokkaastanneElatiivitalokkaastaan
ElatiivitalokkaastansaMonikon elatiivitalokkaista
Monikon elatiivitalokkaistaniMonikon elatiivitalokkaistasi
Monikon elatiivitalokkaistammeMonikon elatiivitalokkaistanne
Monikon elatiivitalokkaistaanMonikon elatiivitalokkaistansa
IllatiivitalokkaaseenIllatiivitalokkaaseeni
IllatiivitalokkaaseesiIllatiivitalokkaaseemme
IllatiivitalokkaaseenneIllatiivitalokkaaseensa
Monikon illatiivitalokkaisiinMonikon illatiivitalokkaisiini
Monikon illatiivitalokkaisiisiMonikon illatiivitalokkaisiimme
Monikon illatiivitalokkaisiinneMonikon illatiivitalokkaisiinsa
AdessiivitalokkaallaAdessiivitalokkaallani
AdessiivitalokkaallasiAdessiivitalokkaallamme
AdessiivitalokkaallanneAdessiivitalokkaallaan
AdessiivitalokkaallansaMonikon adessiivitalokkailla
Monikon adessiivitalokkaillaniMonikon adessiivitalokkaillasi
Monikon adessiivitalokkaillammeMonikon adessiivitalokkaillanne
Monikon adessiivitalokkaillaanMonikon adessiivitalokkaillansa
AblatiivitalokkaaltaAblatiivitalokkaaltani
AblatiivitalokkaaltasiAblatiivitalokkaaltamme
AblatiivitalokkaaltanneAblatiivitalokkaaltaan
AblatiivitalokkaaltansaMonikon ablatiivitalokkailta
Monikon ablatiivitalokkailtaniMonikon ablatiivitalokkailtasi
Monikon ablatiivitalokkailtammeMonikon ablatiivitalokkailtanne
Monikon ablatiivitalokkailtaanMonikon ablatiivitalokkailtansa
AllatiivitalokkaalleAllatiivitalokkaalleni
AllatiivitalokkaallesiAllatiivitalokkaallemme
AllatiivitalokkaallenneAllatiivitalokkaalleen
AllatiivitalokkaallensaMonikon allatiivitalokkaille
Monikon allatiivitalokkailleniMonikon allatiivitalokkaillesi
Monikon allatiivitalokkaillemmeMonikon allatiivitalokkaillenne
Monikon allatiivitalokkailleenMonikon allatiivitalokkaillensa
EssiivitalokkaanaEssiivitalokkaanani
EssiivitalokkaanasiEssiivitalokkaanamme
EssiivitalokkaananneEssiivitalokkaanaan
EssiivitalokkaanansaMonikon essiivitalokkaina
Monikon essiivitalokkainaniMonikon essiivitalokkainasi
Monikon essiivitalokkainammeMonikon essiivitalokkainanne
Monikon essiivitalokkainaanMonikon essiivitalokkainansa
TranslatiivitalokkaaksiTranslatiivitalokkaakseni
TranslatiivitalokkaaksesiTranslatiivitalokkaaksemme
TranslatiivitalokkaaksenneTranslatiivitalokkaakseen
TranslatiivitalokkaaksensaMonikon translatiivitalokkaiksi
Monikon translatiivitalokkaikseniMonikon translatiivitalokkaiksesi
Monikon translatiivitalokkaiksemmeMonikon translatiivitalokkaiksenne
Monikon translatiivitalokkaikseenMonikon translatiivitalokkaiksensa
Monikon instruktiivitalokkainAbessiivitalokkaatta
AbessiivitalokkaattaniAbessiivitalokkaattasi
AbessiivitalokkaattammeAbessiivitalokkaattanne
AbessiivitalokkaattaanAbessiivitalokkaattansa
Monikon abessiivitalokkaittaMonikon abessiivitalokkaittani
Monikon abessiivitalokkaittasiMonikon abessiivitalokkaittamme
Monikon abessiivitalokkaittanneMonikon abessiivitalokkaittaan
Monikon abessiivitalokkaittansaMonikon komitatiivitalokkaine
Monikon komitatiivitalokkaineniMonikon komitatiivitalokkainesi
Monikon komitatiivitalokkainemmeMonikon komitatiivitalokkainenne
Monikon komitatiivitalokkaineenMonikon komitatiivitalokkainensa
Monikon akkusatiivitalokkaatMonikon akkusatiivitalokkaani
Monikon akkusatiivitalokkaasiMonikon akkusatiivitalokkaamme
Monikon akkusatiivitalokkaanneMonikon akkusatiivitalokkaansa
AkkusatiivitalokkaaniAkkusatiivitalokkaasi
AkkusatiivitalokkaammeAkkusatiivitalokkaanne
Akkusatiivitalokkaansa