Käännöksiä ei löytynyt valitulle kohdekielelle.
| Monikko | ihailevat | Monikko | ihailevani |
| Monikko | ihailevasi | Monikko | ihailevamme |
| Monikko | ihailevanne | Monikko | ihailevansa |
| Genetiivi | ihailevan | Genetiivi | ihailevani |
| Genetiivi | ihailevasi | Genetiivi | ihailevamme |
| Genetiivi | ihailevanne | Genetiivi | ihailevansa |
| Monikon genetiivi | ihailevien | Monikon genetiivi | ihailevieni |
| Monikon genetiivi | ihaileviesi | Monikon genetiivi | ihaileviemme |
| Monikon genetiivi | ihailevienne | Monikon genetiivi | ihaileviensa |
| Partitiivi | ihailevaa | Partitiivi | ihailevaani |
| Partitiivi | ihailevaasi | Partitiivi | ihailevaamme |
| Partitiivi | ihailevaanne | Partitiivi | ihailevaansa |
| Monikon partitiivi | ihailevia | Monikon partitiivi | ihaileviani |
| Monikon partitiivi | ihaileviasi | Monikon partitiivi | ihaileviamme |
| Monikon partitiivi | ihailevianne | Monikon partitiivi | ihaileviaan |
| Monikon partitiivi | ihaileviansa | Inessiivi | ihailevassa |
| Inessiivi | ihailevassani | Inessiivi | ihailevassasi |
| Inessiivi | ihailevassamme | Inessiivi | ihailevassanne |
| Inessiivi | ihailevassaan | Inessiivi | ihailevassansa |
| Monikon inessiivi | ihailevissa | Monikon inessiivi | ihailevissani |
| Monikon inessiivi | ihailevissasi | Monikon inessiivi | ihailevissamme |
| Monikon inessiivi | ihailevissanne | Monikon inessiivi | ihailevissaan |
| Monikon inessiivi | ihailevissansa | Elatiivi | ihailevasta |
| Elatiivi | ihailevastani | Elatiivi | ihailevastasi |
| Elatiivi | ihailevastamme | Elatiivi | ihailevastanne |
| Elatiivi | ihailevastaan | Elatiivi | ihailevastansa |
| Monikon elatiivi | ihailevista | Monikon elatiivi | ihailevistani |
| Monikon elatiivi | ihailevistasi | Monikon elatiivi | ihailevistamme |
| Monikon elatiivi | ihailevistanne | Monikon elatiivi | ihailevistaan |
| Monikon elatiivi | ihailevistansa | Illatiivi | ihailevaan |
| Illatiivi | ihailevaani | Illatiivi | ihailevaasi |
| Illatiivi | ihailevaamme | Illatiivi | ihailevaanne |
| Illatiivi | ihailevaansa | Monikon illatiivi | ihaileviin |
| Monikon illatiivi | ihaileviini | Monikon illatiivi | ihaileviisi |
| Monikon illatiivi | ihaileviimme | Monikon illatiivi | ihaileviinne |
| Monikon illatiivi | ihaileviinsa | Adessiivi | ihailevalla |
| Adessiivi | ihailevallani | Adessiivi | ihailevallasi |
| Adessiivi | ihailevallamme | Adessiivi | ihailevallanne |
| Adessiivi | ihailevallaan | Adessiivi | ihailevallansa |
| Monikon adessiivi | ihailevilla | Monikon adessiivi | ihailevillani |
| Monikon adessiivi | ihailevillasi | Monikon adessiivi | ihailevillamme |
| Monikon adessiivi | ihailevillanne | Monikon adessiivi | ihailevillaan |
| Monikon adessiivi | ihailevillansa | Ablatiivi | ihailevalta |
| Ablatiivi | ihailevaltani | Ablatiivi | ihailevaltasi |
| Ablatiivi | ihailevaltamme | Ablatiivi | ihailevaltanne |
| Ablatiivi | ihailevaltaan | Ablatiivi | ihailevaltansa |
| Monikon ablatiivi | ihailevilta | Monikon ablatiivi | ihaileviltani |
| Monikon ablatiivi | ihaileviltasi | Monikon ablatiivi | ihaileviltamme |
| Monikon ablatiivi | ihaileviltanne | Monikon ablatiivi | ihaileviltaan |
| Monikon ablatiivi | ihaileviltansa | Allatiivi | ihailevalle |
| Allatiivi | ihailevalleni | Allatiivi | ihailevallesi |
| Allatiivi | ihailevallemme | Allatiivi | ihailevallenne |
| Allatiivi | ihailevalleen | Allatiivi | ihailevallensa |
| Monikon allatiivi | ihaileville | Monikon allatiivi | ihailevilleni |
| Monikon allatiivi | ihailevillesi | Monikon allatiivi | ihailevillemme |
| Monikon allatiivi | ihailevillenne | Monikon allatiivi | ihailevilleen |
| Monikon allatiivi | ihailevillensa | Essiivi | ihailevana |
| Essiivi | ihailevanani | Essiivi | ihailevanasi |
| Essiivi | ihailevanamme | Essiivi | ihailevananne |
| Essiivi | ihailevanaan | Essiivi | ihailevanansa |
| Monikon essiivi | ihailevina | Monikon essiivi | ihailevinani |
| Monikon essiivi | ihailevinasi | Monikon essiivi | ihailevinamme |
| Monikon essiivi | ihailevinanne | Monikon essiivi | ihailevinaan |
| Monikon essiivi | ihailevinansa | Translatiivi | ihailevaksi |
| Translatiivi | ihailevakseni | Translatiivi | ihailevaksesi |
| Translatiivi | ihailevaksemme | Translatiivi | ihailevaksenne |
| Translatiivi | ihailevakseen | Translatiivi | ihailevaksensa |
| Monikon translatiivi | ihaileviksi | Monikon translatiivi | ihailevikseni |
| Monikon translatiivi | ihaileviksesi | Monikon translatiivi | ihaileviksemme |
| Monikon translatiivi | ihaileviksenne | Monikon translatiivi | ihailevikseen |
| Monikon translatiivi | ihaileviksensa | Monikon instruktiivi | ihailevin |
| Abessiivi | ihailevatta | Abessiivi | ihailevattani |
| Abessiivi | ihailevattasi | Abessiivi | ihailevattamme |
| Abessiivi | ihailevattanne | Abessiivi | ihailevattaan |
| Abessiivi | ihailevattansa | Monikon abessiivi | ihailevitta |
| Monikon abessiivi | ihailevittani | Monikon abessiivi | ihailevittasi |
| Monikon abessiivi | ihailevittamme | Monikon abessiivi | ihailevittanne |
| Monikon abessiivi | ihailevittaan | Monikon abessiivi | ihailevittansa |
| Monikon komitatiivi | ihailevine | Monikon komitatiivi | ihailevineni |
| Monikon komitatiivi | ihailevinesi | Monikon komitatiivi | ihailevinemme |
| Monikon komitatiivi | ihailevinenne | Monikon komitatiivi | ihailevineen |
| Monikon komitatiivi | ihailevinensa | Monikon akkusatiivi | ihailevat |
| Monikon akkusatiivi | ihailevani | Monikon akkusatiivi | ihailevasi |
| Monikon akkusatiivi | ihailevamme | Monikon akkusatiivi | ihailevanne |
| Monikon akkusatiivi | ihailevansa | Akkusatiivi | ihailevani |
| Akkusatiivi | ihailevasi | Akkusatiivi | ihailevamme |
| Akkusatiivi | ihailevanne | Akkusatiivi | ihailevansa |