Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
bulgariaзадушавам (sadušavam / zadušavam se)
englantismother, quell, stifle, suppress, repress, quash, overlay, damp, staunch, suffocate, asphyxiate, squelch, choke, put down
espanjacontener, apagar, reprimir, sofocar, mortificar, reprimar, ahogar, suprimir
esperantosubpremi, sin deteni, deteni
hollantismoren, onderdrukken, uitdoven, temperen, overmeesteren
italiaridurre, nascondere, rallentare, affogare, soffocare, spegnere, trattenere, reprimere, estinguere, smorzare, sedare
japani抑える (osaeru), 覆う (ōu), 乗せる (noseru), 被せる (kabuseru), 押さえる (osaeru)
kreikkaπνίγω (pnígo), καταπνίγω (katapnígo)
portugalisuprimir, apagar, reprimir, abafar, sedar
puolatłumić, zdusić, przydusić
ranskaréprimer, empêcher
ruotsidämpa, kväva, kuva, förtränga
saksaersticken, dämpfen, unterdrücken, niederschlagen
turkkitutmak
tšekkipotlačit, přemoci
unkarielfojt
venäjäподавлять (podavljat), тушить (tušit), потушить (potušit), подавить (podavit)

Määritelmät

Verbi

  1. tukehduttaa, saada tukahtumaan (mm. tulipalosta, tartuntataudin leviämisestä)
  2. estää (jotakuta) väkisin tekemästä (jotakin)
  3. vaientaa, tukkia turpa (joltakulta)

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenstukahdutanYksikön toisen persoonan indikatiivin preesenstukahdutat
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenstukahdutammeMonikon toisen persoonan indikatiivin preesenstukahdutatte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesenstukahduttavatYksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektitukahdutin
Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektitukahdutitYksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektitukahdutti
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektitukahdutimmeMonikon toisen persoonan indikatiivin imperfektitukahdutitte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektitukahduttivatYksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenstukahduttaisin
Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesenstukahduttaisitYksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesenstukahduttaisi
Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenstukahduttaisimmeMonikon toisen persoonan konditionaalin preesenstukahduttaisitte
Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesenstukahduttaisivatYksikön toisen persoonan imperatiivin preesenstukahduta
Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesenstukahduttakoonMonikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesenstukahduttakaamme
Monikon toisen persoonan imperatiivin preesenstukahduttakaaMonikon kolmannen persoonan imperatiivin preesenstukahduttakoot
Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenstukahduttanenYksikön toisen persoonan potentiaalin preesenstukahduttanet
Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesenstukahduttaneeMonikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenstukahduttanemme
Monikon toisen persoonan potentiaalin preesenstukahduttanetteMonikon kolmannen persoonan potentiaalin preesenstukahduttanevat

Luokat