| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | Gray's beaked whale |
| Monikko | valkokuonovalaat | Genetiivi | valkokuonovalaan |
| Monikon genetiivi | valkokuonovalaiden | Monikon genetiivi | valkokuonovalaitten |
| Partitiivi | valkokuonovalasta | Monikon partitiivi | valkokuonovalaita |
| Inessiivi | valkokuonovalaassa | Monikon inessiivi | valkokuonovalaissa |
| Elatiivi | valkokuonovalaasta | Monikon elatiivi | valkokuonovalaista |
| Illatiivi | valkokuonovalaaseen | Monikon illatiivi | valkokuonovalaisiin |
| Adessiivi | valkokuonovalaalla | Monikon adessiivi | valkokuonovalailla |
| Ablatiivi | valkokuonovalaalta | Monikon ablatiivi | valkokuonovalailta |
| Allatiivi | valkokuonovalaalle | Monikon allatiivi | valkokuonovalaille |
| Essiivi | valkokuonovalaana | Monikon essiivi | valkokuonovalaina |
| Translatiivi | valkokuonovalaaksi | Monikon translatiivi | valkokuonovalaiksi |
| Monikon instruktiivi | valkokuonovalain | Abessiivi | valkokuonovalaatta |
| Monikon abessiivi | valkokuonovalaitta | Monikon akkusatiivi | valkokuonovalaat |