Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
bulgariaкоренен, местен, туземен
englantioriginal, aboriginal, indigenous, primordial, initial, native, proprietary, master
espanjaoriginal, aborigen, modelo, patrón, molde, indígena, inicial, nativo, autóctono, primordial, auténtico
esperantoindiĝena
hollantioorspronkelijk, oer-, sjabloon, ingeboren, inheems, geboren en getogen, autochtoon, origineel, inheemse, vernieuwend
italiaoriginale, aborigeno, modello, iniziale, indigeno, mastro
japani様式 (yōshiki), 本来の (honrai no / ほんらいの, honrai no), 土着の (どちゃくの, dochaku no), 模様 (moyō), 初期の (shoki no / しょきの, shoki no), 始めの (hajime no)
kreikkaαυθεντικός (afthentikós), αρχικός (archikós), πρωτότυπο (protótypo), πρότυπο (prótypo), γηγενής (gigenís), αυτόχθων (aftóchthon), ιθαγενής (ithagenís), αρχέγονος (archégonos), πρωτοποριακός (protoporiakós), πρωταρχικός (protarchikós)
latinaindigenus
norjaoriginal-
portugaliaborígene, proprietário, indígena, molde, modelo, original, nativo, inicial, primordial
puolapoczątkowy, pismo, pierwotny, miejscowy, macierzysty, rdzenny
ranskaoriginal, indigène, modèle, initial, aborigène, autochtone, originel, primordial
ruotsielementär, ursprunglig, genuin, primär, mall, mönster, original-, original
saksaoriginal, eingeboren, proprietär, ursprünglich, Modell, Muster, Ur-, einheimisch, anfänglich, gebürtig, indigen, Frühzeit-
turkkiilk, şablon, kalıp, esasî, kökensel
tšekkipůvodní, vzor, počáteční, výchozí
unkariősi, sablon, eredeti
venäjäоригинальный (originalnyi), новый (novyi), свежий (sveži), первоначальный (pervonatšalnyi), первичный (pervitšnyi), исходный (ishodnyi), шаблон (šablon), местный (mestnyi), образец (obrazets), модель (model), пример (primer), изначальный (iznatšalnyi), коренной (korennoi), начальный (natšalnyi), лекало (lekalo), аборигенный (aborigennyi), туземный (tuzemnyi), проприетарный (proprijetarnyi)
viroalgupärane, pärismaine

Määritelmät

Adjektiivi

  1. sellainen, joka on ollut alun perin tai alkuaan, synnynnäinen; aito, oikea; alkuperään liittyvä

Esimerkit

  • Saamelaiset ovat alkuperäisiä Pohjolan asukkaita.

Taivutusmuodot

MonikkoalkuperäisetMonikkoalkuperäiseni
MonikkoalkuperäisesiMonikkoalkuperäisemme
MonikkoalkuperäisenneMonikkoalkuperäisensä
GenetiivialkuperäisenGenetiivialkuperäiseni
GenetiivialkuperäisesiGenetiivialkuperäisemme
GenetiivialkuperäisenneGenetiivialkuperäisensä
Monikon genetiivialkuperäistenMonikon genetiivialkuperäisien
Monikon genetiivialkuperäisteniMonikon genetiivialkuperäisieni
Monikon genetiivialkuperäistesiMonikon genetiivialkuperäisiesi
Monikon genetiivialkuperäistemmeMonikon genetiivialkuperäisiemme
Monikon genetiivialkuperäistenneMonikon genetiivialkuperäisienne
Monikon genetiivialkuperäistensäMonikon genetiivialkuperäisiensä
PartitiivialkuperäistäPartitiivialkuperäistäni
PartitiivialkuperäistäsiPartitiivialkuperäistämme
PartitiivialkuperäistännePartitiivialkuperäistään
PartitiivialkuperäistänsäMonikon partitiivialkuperäisiä
Monikon partitiivialkuperäisiäniMonikon partitiivialkuperäisiäsi
Monikon partitiivialkuperäisiämmeMonikon partitiivialkuperäisiänne
Monikon partitiivialkuperäisiäänMonikon partitiivialkuperäisiänsä
InessiivialkuperäisessäInessiivialkuperäisessäni
InessiivialkuperäisessäsiInessiivialkuperäisessämme
InessiivialkuperäisessänneInessiivialkuperäisessään
InessiivialkuperäisessänsäMonikon inessiivialkuperäisissä
Monikon inessiivialkuperäisissäniMonikon inessiivialkuperäisissäsi
Monikon inessiivialkuperäisissämmeMonikon inessiivialkuperäisissänne
Monikon inessiivialkuperäisissäänMonikon inessiivialkuperäisissänsä
ElatiivialkuperäisestäElatiivialkuperäisestäni
ElatiivialkuperäisestäsiElatiivialkuperäisestämme
ElatiivialkuperäisestänneElatiivialkuperäisestään
ElatiivialkuperäisestänsäMonikon elatiivialkuperäisistä
Monikon elatiivialkuperäisistäniMonikon elatiivialkuperäisistäsi
Monikon elatiivialkuperäisistämmeMonikon elatiivialkuperäisistänne
Monikon elatiivialkuperäisistäänMonikon elatiivialkuperäisistänsä
IllatiivialkuperäiseenIllatiivialkuperäiseeni
IllatiivialkuperäiseesiIllatiivialkuperäiseemme
IllatiivialkuperäiseenneIllatiivialkuperäiseensä
Monikon illatiivialkuperäisiinMonikon illatiivialkuperäisiini
Monikon illatiivialkuperäisiisiMonikon illatiivialkuperäisiimme
Monikon illatiivialkuperäisiinneMonikon illatiivialkuperäisiinsä
AdessiivialkuperäiselläAdessiivialkuperäiselläni
AdessiivialkuperäiselläsiAdessiivialkuperäisellämme
AdessiivialkuperäisellänneAdessiivialkuperäisellään
AdessiivialkuperäisellänsäMonikon adessiivialkuperäisillä
Monikon adessiivialkuperäisilläniMonikon adessiivialkuperäisilläsi
Monikon adessiivialkuperäisillämmeMonikon adessiivialkuperäisillänne
Monikon adessiivialkuperäisilläänMonikon adessiivialkuperäisillänsä
AblatiivialkuperäiseltäAblatiivialkuperäiseltäni
AblatiivialkuperäiseltäsiAblatiivialkuperäiseltämme
AblatiivialkuperäiseltänneAblatiivialkuperäiseltään
AblatiivialkuperäiseltänsäMonikon ablatiivialkuperäisiltä
Monikon ablatiivialkuperäisiltäniMonikon ablatiivialkuperäisiltäsi
Monikon ablatiivialkuperäisiltämmeMonikon ablatiivialkuperäisiltänne
Monikon ablatiivialkuperäisiltäänMonikon ablatiivialkuperäisiltänsä
AllatiivialkuperäiselleAllatiivialkuperäiselleni
AllatiivialkuperäisellesiAllatiivialkuperäisellemme
AllatiivialkuperäisellenneAllatiivialkuperäiselleen
AllatiivialkuperäisellensäMonikon allatiivialkuperäisille
Monikon allatiivialkuperäisilleniMonikon allatiivialkuperäisillesi
Monikon allatiivialkuperäisillemmeMonikon allatiivialkuperäisillenne
Monikon allatiivialkuperäisilleenMonikon allatiivialkuperäisillensä
EssiivialkuperäisenäEssiivialkuperäisenäni
EssiivialkuperäisenäsiEssiivialkuperäisenämme
EssiivialkuperäisenänneEssiivialkuperäisenään
EssiivialkuperäisenänsäMonikon essiivialkuperäisinä
Monikon essiivialkuperäisinäniMonikon essiivialkuperäisinäsi
Monikon essiivialkuperäisinämmeMonikon essiivialkuperäisinänne
Monikon essiivialkuperäisinäänMonikon essiivialkuperäisinänsä
TranslatiivialkuperäiseksiTranslatiivialkuperäisekseni
TranslatiivialkuperäiseksesiTranslatiivialkuperäiseksemme
TranslatiivialkuperäiseksenneTranslatiivialkuperäisekseen
TranslatiivialkuperäiseksensäMonikon translatiivialkuperäisiksi
Monikon translatiivialkuperäisikseniMonikon translatiivialkuperäisiksesi
Monikon translatiivialkuperäisiksemmeMonikon translatiivialkuperäisiksenne
Monikon translatiivialkuperäisikseenMonikon translatiivialkuperäisiksensä
Monikon instruktiivialkuperäisinAbessiivialkuperäisettä
AbessiivialkuperäisettäniAbessiivialkuperäisettäsi
AbessiivialkuperäisettämmeAbessiivialkuperäisettänne
AbessiivialkuperäisettäänAbessiivialkuperäisettänsä
Monikon abessiivialkuperäisittäMonikon abessiivialkuperäisittäni
Monikon abessiivialkuperäisittäsiMonikon abessiivialkuperäisittämme
Monikon abessiivialkuperäisittänneMonikon abessiivialkuperäisittään
Monikon abessiivialkuperäisittänsäMonikon komitatiivialkuperäisine
Monikon komitatiivialkuperäisineniMonikon komitatiivialkuperäisinesi
Monikon komitatiivialkuperäisinemmeMonikon komitatiivialkuperäisinenne
Monikon komitatiivialkuperäisineenMonikon komitatiivialkuperäisinensä
Monikon akkusatiivialkuperäisetMonikon akkusatiivialkuperäiseni
Monikon akkusatiivialkuperäisesiMonikon akkusatiivialkuperäisemme
Monikon akkusatiivialkuperäisenneMonikon akkusatiivialkuperäisensä
AkkusatiivialkuperäiseniAkkusatiivialkuperäisesi
AkkusatiivialkuperäisemmeAkkusatiivialkuperäisenne
Akkusatiivialkuperäisensä