Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
bulgariaизпълнявам (izpălnjavam)
englantistart, launch, strike up, boot, institute, initiate, switch on, activate, trigger, turn on, execute, run
espanjaarrancar, iniciar, comenzar, empezar, activar, desencadenar, ejecutar, encender
esperantoaktivigi
hollantibeginnen, aanvangen, activeren, aanzetten, inschakelen, starten, uitvoeren, initiëren, ontketenen
italiainnescare, avviare, accendere
japani取り掛かる (torikakaru), 始める (hajimeru), 始動する (shidō suru), 開始する (kaishi suru / かいしする, kaishi suru), 起動する (kidō-suru)
kreikkaπυροδοτώ (pyrodotó)
portugaliabrir, começar, ativar, ligar, executar, iniciar, rodar, desencadear, inicializar
puolazapalić, uruchomić, ruszyć
ranskaactionner, allumer, commencer, fonder, lancer, instituer, exécuter, démarrer, initier, mettre en route, activer
ruotsistarta, sätta i gång, köra, boota, aktivera, exekvera, initiera, inrätta
saksabeginnen, starten, einführen, laden, anstellen, instituieren, initiieren, auslösen, anlassen, aktivieren
tanskaudføre, afvikle, eksekvere
tšekkispustit
unkariindul, elindul, kivált
venäjäзапускать (zapuskat), запустить (zapustit), загружать (zagružat), загрузить (zagruzit), управля́ть (upravlját), рабо́тать (rabótat), активи́ровать (aktivírovat), включа́ть (vkljutšát), включи́ть (vkljutšít), начинать (natšinat), начать (natšat), завести (zavesti)
virokäivitada, käivitama

Määritelmät

Verbi

  1. laittaa käyntiin; aloittaa

Esimerkit

  • Kovalla pakkasella harmittaa käynnistää konetta.
  • Projekti käynnistetään alkukokouksessa.

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenskäynnistänYksikön toisen persoonan indikatiivin preesenskäynnistät
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenskäynnistämmeMonikon toisen persoonan indikatiivin preesenskäynnistätte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesenskäynnistävätYksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektikäynnistin
Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektikäynnistitYksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektikäynnisti
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektikäynnistimmeMonikon toisen persoonan indikatiivin imperfektikäynnistitte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektikäynnistivätYksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenskäynnistäisin
Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesenskäynnistäisitYksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesenskäynnistäisi
Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenskäynnistäisimmeMonikon toisen persoonan konditionaalin preesenskäynnistäisitte
Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesenskäynnistäisivätYksikön toisen persoonan imperatiivin preesenskäynnistä
Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesenskäynnistäköönMonikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesenskäynnistäkäämme
Monikon toisen persoonan imperatiivin preesenskäynnistäkääMonikon kolmannen persoonan imperatiivin preesenskäynnistäkööt
Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenskäynnistänenYksikön toisen persoonan potentiaalin preesenskäynnistänet
Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesenskäynnistäneeMonikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenskäynnistänemme
Monikon toisen persoonan potentiaalin preesenskäynnistänetteMonikon kolmannen persoonan potentiaalin preesenskäynnistänevät