Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Synonyymit

Ääntäminen

  • Tuntematon aksentti:
    • IPA: [ˈteː]
    • IPA: [ˈteː(ʔ)]
KieliKäännökset
bulgariaчай
englantitea, tee, cup of tea, black tea
espanja, hoja de té, taza de té, te
esperantoteo, to
hollantithee
italia, tisana
japani (ちゃ cha / cha), 茶葉 (ちゃば chaba / chaba), ティー (tī / teィー)
kreikkaτσάι (tsái)
latinathea,
latviatēja
liettuaarbata
norjate
portugalifolha de chá, chá, xícara de chá, , infusão
puolaherbata
ranskathé, tisane
ruotsite, brygd, kopp te
saksaTee, Teeblatt, Teeblätter, Tasse Tee
tanskate, the
turkkiçay, te
tšekkičaj,
unkaritea, tealevél
venäjäчай (tšai), тэ (te), мише́нь (mišén), ча́шка ча́я (tšáška tšája), ча́шка ча́ю (tšáška tšáju)
virotee
  • Tee on sanan tehdä yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens.

Määritelmät

Substantiivi

  1. teepensas
  2. Nigeriassa puhuttava nigeriläis-kongolainen kieli
  3. teepensaan lehdistä uuttamalla valmistettava juoma
  4. kuivatut ja leikatut teenlehdet tuotteena

Esimerkit

  • Tuo kaupasta teetä!
  • Mene kauppaan ja osta 'teetä.
  • Haluaisitko teetä?
  • Darjeeling on intialainen tee.
  • yrttitee, kamomillatee, minttutee
  • Tee läksysi.
  • En teekään sitä.
  • Älä tee pahojasi.

Taivutusmuodot

MonikkoteetGenetiiviteen
Monikon genetiiviteidenMonikon genetiiviteitten
PartitiiviteetäMonikon partitiiviteitä
InessiiviteessäMonikon inessiiviteissä
ElatiiviteestäMonikon elatiiviteistä
IllatiiviteehenMonikon illatiiviteihin
AdessiiviteelläMonikon adessiiviteillä
AblatiiviteeltäMonikon ablatiiviteiltä
AllatiiviteelleMonikon allatiiviteille
EssiiviteenäMonikon essiiviteinä
TranslatiiviteeksiMonikon translatiiviteiksi
Monikon instruktiiviteinAbessiiviteettä
Monikon abessiiviteittäMonikon akkusatiiviteet