Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Ääntäminen

    • IPA: /'pys.tyˌsuo.rɑ/
KieliKäännökset
englantivertical, upright, plumb, sheer
espanjaacantilado, vertical, escarpado
esperantovertikala
hollantisteil, recht, verticaal
italiaverticale
japani垂直の (すいちょくの, suichoku -no), 縦の (tate-no / tate no), 直立の (chokuritsu-no)
kreikkaκατακόρυφος (katakóryfos)
latviavertikāls
liettuavertikalus
portugalidireto, vertical
puolaurwisty, pionowy
ranskavertical, droit
ruotsilodrät, vertikal, vertikalt, lodrätt
saksasteil, vertikal, senkrecht
tanskalodret
turkkidikey
tšekkisvislý
unkarifüggőleges
venäjäвертикальный (vertikalnyi), вертика́льный (vertikálnyi), отве́сный (otvésnyi)
virovertikaal

Määritelmät

Adjektiivi

  1. vertikaalinen, luotiviivan suuntainen

Substantiivi

  1. vertikaali, luotiviivan suuntainen suora

Taivutusmuodot

MonikkopystysuoratMonikkopystysuorani
MonikkopystysuorasiMonikkopystysuoramme
MonikkopystysuoranneMonikkopystysuoransa
GenetiivipystysuoranGenetiivipystysuorani
GenetiivipystysuorasiGenetiivipystysuoramme
GenetiivipystysuoranneGenetiivipystysuoransa
Monikon genetiivipystysuorienMonikon genetiivipystysuorieni
Monikon genetiivipystysuoriesiMonikon genetiivipystysuoriemme
Monikon genetiivipystysuorienneMonikon genetiivipystysuoriensa
PartitiivipystysuoraaPartitiivipystysuoraani
PartitiivipystysuoraasiPartitiivipystysuoraamme
PartitiivipystysuoraannePartitiivipystysuoraansa
Monikon partitiivipystysuoriaMonikon partitiivipystysuoriani
Monikon partitiivipystysuoriasiMonikon partitiivipystysuoriamme
Monikon partitiivipystysuorianneMonikon partitiivipystysuoriaan
Monikon partitiivipystysuoriansaInessiivipystysuorassa
InessiivipystysuorassaniInessiivipystysuorassasi
InessiivipystysuorassammeInessiivipystysuorassanne
InessiivipystysuorassaanInessiivipystysuorassansa
Monikon inessiivipystysuorissaMonikon inessiivipystysuorissani
Monikon inessiivipystysuorissasiMonikon inessiivipystysuorissamme
Monikon inessiivipystysuorissanneMonikon inessiivipystysuorissaan
Monikon inessiivipystysuorissansaElatiivipystysuorasta
ElatiivipystysuorastaniElatiivipystysuorastasi
ElatiivipystysuorastammeElatiivipystysuorastanne
ElatiivipystysuorastaanElatiivipystysuorastansa
Monikon elatiivipystysuoristaMonikon elatiivipystysuoristani
Monikon elatiivipystysuoristasiMonikon elatiivipystysuoristamme
Monikon elatiivipystysuoristanneMonikon elatiivipystysuoristaan
Monikon elatiivipystysuoristansaIllatiivipystysuoraan
IllatiivipystysuoraaniIllatiivipystysuoraasi
IllatiivipystysuoraammeIllatiivipystysuoraanne
IllatiivipystysuoraansaMonikon illatiivipystysuoriin
Monikon illatiivipystysuoriiniMonikon illatiivipystysuoriisi
Monikon illatiivipystysuoriimmeMonikon illatiivipystysuoriinne
Monikon illatiivipystysuoriinsaAdessiivipystysuoralla
AdessiivipystysuorallaniAdessiivipystysuorallasi
AdessiivipystysuorallammeAdessiivipystysuorallanne
AdessiivipystysuorallaanAdessiivipystysuorallansa
Monikon adessiivipystysuorillaMonikon adessiivipystysuorillani
Monikon adessiivipystysuorillasiMonikon adessiivipystysuorillamme
Monikon adessiivipystysuorillanneMonikon adessiivipystysuorillaan
Monikon adessiivipystysuorillansaAblatiivipystysuoralta
AblatiivipystysuoraltaniAblatiivipystysuoraltasi
AblatiivipystysuoraltammeAblatiivipystysuoraltanne
AblatiivipystysuoraltaanAblatiivipystysuoraltansa
Monikon ablatiivipystysuoriltaMonikon ablatiivipystysuoriltani
Monikon ablatiivipystysuoriltasiMonikon ablatiivipystysuoriltamme
Monikon ablatiivipystysuoriltanneMonikon ablatiivipystysuoriltaan
Monikon ablatiivipystysuoriltansaAllatiivipystysuoralle
AllatiivipystysuoralleniAllatiivipystysuorallesi
AllatiivipystysuorallemmeAllatiivipystysuorallenne
AllatiivipystysuoralleenAllatiivipystysuorallensa
Monikon allatiivipystysuorilleMonikon allatiivipystysuorilleni
Monikon allatiivipystysuorillesiMonikon allatiivipystysuorillemme
Monikon allatiivipystysuorillenneMonikon allatiivipystysuorilleen
Monikon allatiivipystysuorillensaEssiivipystysuorana
EssiivipystysuorananiEssiivipystysuoranasi
EssiivipystysuoranammeEssiivipystysuorananne
EssiivipystysuoranaanEssiivipystysuoranansa
Monikon essiivipystysuorinaMonikon essiivipystysuorinani
Monikon essiivipystysuorinasiMonikon essiivipystysuorinamme
Monikon essiivipystysuorinanneMonikon essiivipystysuorinaan
Monikon essiivipystysuorinansaTranslatiivipystysuoraksi
TranslatiivipystysuorakseniTranslatiivipystysuoraksesi
TranslatiivipystysuoraksemmeTranslatiivipystysuoraksenne
TranslatiivipystysuorakseenTranslatiivipystysuoraksensa
Monikon translatiivipystysuoriksiMonikon translatiivipystysuorikseni
Monikon translatiivipystysuoriksesiMonikon translatiivipystysuoriksemme
Monikon translatiivipystysuoriksenneMonikon translatiivipystysuorikseen
Monikon translatiivipystysuoriksensaMonikon instruktiivipystysuorin
AbessiivipystysuorattaAbessiivipystysuorattani
AbessiivipystysuorattasiAbessiivipystysuorattamme
AbessiivipystysuorattanneAbessiivipystysuorattaan
AbessiivipystysuorattansaMonikon abessiivipystysuoritta
Monikon abessiivipystysuorittaniMonikon abessiivipystysuorittasi
Monikon abessiivipystysuorittammeMonikon abessiivipystysuorittanne
Monikon abessiivipystysuorittaanMonikon abessiivipystysuorittansa
Monikon komitatiivipystysuorineMonikon komitatiivipystysuorineni
Monikon komitatiivipystysuorinesiMonikon komitatiivipystysuorinemme
Monikon komitatiivipystysuorinenneMonikon komitatiivipystysuorineen
Monikon komitatiivipystysuorinensaKomparatiivipystysuorempi
SuperlatiivipystysuorinMonikon akkusatiivipystysuorat
Monikon akkusatiivipystysuoraniMonikon akkusatiivipystysuorasi
Monikon akkusatiivipystysuorammeMonikon akkusatiivipystysuoranne
Monikon akkusatiivipystysuoransaAkkusatiivipystysuorani
AkkusatiivipystysuorasiAkkusatiivipystysuoramme
AkkusatiivipystysuoranneAkkusatiivipystysuoransa