| Monikko | vaakaviivat | Genetiivi | vaakaviivan |
| Monikon genetiivi | vaakaviivojen | Partitiivi | vaakaviivaa |
| Monikon partitiivi | vaakaviivoja | Inessiivi | vaakaviivassa |
| Monikon inessiivi | vaakaviivoissa | Elatiivi | vaakaviivasta |
| Monikon elatiivi | vaakaviivoista | Illatiivi | vaakaviivaan |
| Monikon illatiivi | vaakaviivoihin | Adessiivi | vaakaviivalla |
| Monikon adessiivi | vaakaviivoilla | Ablatiivi | vaakaviivalta |
| Monikon ablatiivi | vaakaviivoilta | Allatiivi | vaakaviivalle |
| Monikon allatiivi | vaakaviivoille | Essiivi | vaakaviivana |
| Monikon essiivi | vaakaviivoina | Translatiivi | vaakaviivaksi |
| Monikon translatiivi | vaakaviivoiksi | Monikon instruktiivi | vaakaviivoin |
| Abessiivi | vaakaviivatta | Monikon abessiivi | vaakaviivoitta |
| Monikon akkusatiivi | vaakaviivat |