Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
englantiunfavourable, unfavorable, disadvantageous, unprofitable
espanjaadverso
ranskadéfavorable
saksawidrig

Määritelmät

Adjektiivi

  1. negatiivinen; haittoja aiheuttava

Taivutusmuodot

MonikkoepäedullisetMonikkoepäedulliseni
MonikkoepäedullisesiMonikkoepäedullisemme
MonikkoepäedullisenneMonikkoepäedullisensa
GenetiiviepäedullisenGenetiiviepäedulliseni
GenetiiviepäedullisesiGenetiiviepäedullisemme
GenetiiviepäedullisenneGenetiiviepäedullisensa
Monikon genetiiviepäedullistenMonikon genetiiviepäedullisien
Monikon genetiiviepäedullisteniMonikon genetiiviepäedullisieni
Monikon genetiiviepäedullistesiMonikon genetiiviepäedullisiesi
Monikon genetiiviepäedullistemmeMonikon genetiiviepäedullisiemme
Monikon genetiiviepäedullistenneMonikon genetiiviepäedullisienne
Monikon genetiiviepäedullistensaMonikon genetiiviepäedullisiensa
PartitiiviepäedullistaPartitiiviepäedullistani
PartitiiviepäedullistasiPartitiiviepäedullistamme
PartitiiviepäedullistannePartitiiviepäedullistaan
PartitiiviepäedullistansaMonikon partitiiviepäedullisia
Monikon partitiiviepäedullisianiMonikon partitiiviepäedullisiasi
Monikon partitiiviepäedullisiammeMonikon partitiiviepäedullisianne
Monikon partitiiviepäedullisiaanMonikon partitiiviepäedullisiansa
InessiiviepäedullisessaInessiiviepäedullisessani
InessiiviepäedullisessasiInessiiviepäedullisessamme
InessiiviepäedullisessanneInessiiviepäedullisessaan
InessiiviepäedullisessansaMonikon inessiiviepäedullisissa
Monikon inessiiviepäedullisissaniMonikon inessiiviepäedullisissasi
Monikon inessiiviepäedullisissammeMonikon inessiiviepäedullisissanne
Monikon inessiiviepäedullisissaanMonikon inessiiviepäedullisissansa
ElatiiviepäedullisestaElatiiviepäedullisestani
ElatiiviepäedullisestasiElatiiviepäedullisestamme
ElatiiviepäedullisestanneElatiiviepäedullisestaan
ElatiiviepäedullisestansaMonikon elatiiviepäedullisista
Monikon elatiiviepäedullisistaniMonikon elatiiviepäedullisistasi
Monikon elatiiviepäedullisistammeMonikon elatiiviepäedullisistanne
Monikon elatiiviepäedullisistaanMonikon elatiiviepäedullisistansa
IllatiiviepäedulliseenIllatiiviepäedulliseeni
IllatiiviepäedulliseesiIllatiiviepäedulliseemme
IllatiiviepäedulliseenneIllatiiviepäedulliseensa
Monikon illatiiviepäedullisiinMonikon illatiiviepäedullisiini
Monikon illatiiviepäedullisiisiMonikon illatiiviepäedullisiimme
Monikon illatiiviepäedullisiinneMonikon illatiiviepäedullisiinsa
AdessiiviepäedullisellaAdessiiviepäedullisellani
AdessiiviepäedullisellasiAdessiiviepäedullisellamme
AdessiiviepäedullisellanneAdessiiviepäedullisellaan
AdessiiviepäedullisellansaMonikon adessiiviepäedullisilla
Monikon adessiiviepäedullisillaniMonikon adessiiviepäedullisillasi
Monikon adessiiviepäedullisillammeMonikon adessiiviepäedullisillanne
Monikon adessiiviepäedullisillaanMonikon adessiiviepäedullisillansa
AblatiiviepäedulliseltaAblatiiviepäedulliseltani
AblatiiviepäedulliseltasiAblatiiviepäedulliseltamme
AblatiiviepäedulliseltanneAblatiiviepäedulliseltaan
AblatiiviepäedulliseltansaMonikon ablatiiviepäedullisilta
Monikon ablatiiviepäedullisiltaniMonikon ablatiiviepäedullisiltasi
Monikon ablatiiviepäedullisiltammeMonikon ablatiiviepäedullisiltanne
Monikon ablatiiviepäedullisiltaanMonikon ablatiiviepäedullisiltansa
AllatiiviepäedulliselleAllatiiviepäedulliselleni
AllatiiviepäedullisellesiAllatiiviepäedullisellemme
AllatiiviepäedullisellenneAllatiiviepäedulliselleen
AllatiiviepäedullisellensaMonikon allatiiviepäedullisille
Monikon allatiiviepäedullisilleniMonikon allatiiviepäedullisillesi
Monikon allatiiviepäedullisillemmeMonikon allatiiviepäedullisillenne
Monikon allatiiviepäedullisilleenMonikon allatiiviepäedullisillensa
EssiiviepäedullisenaEssiiviepäedullisenani
EssiiviepäedullisenasiEssiiviepäedullisenamme
EssiiviepäedullisenanneEssiiviepäedullisenaan
EssiiviepäedullisenansaMonikon essiiviepäedullisina
Monikon essiiviepäedullisinaniMonikon essiiviepäedullisinasi
Monikon essiiviepäedullisinammeMonikon essiiviepäedullisinanne
Monikon essiiviepäedullisinaanMonikon essiiviepäedullisinansa
TranslatiiviepäedulliseksiTranslatiiviepäedullisekseni
TranslatiiviepäedulliseksesiTranslatiiviepäedulliseksemme
TranslatiiviepäedulliseksenneTranslatiiviepäedullisekseen
TranslatiiviepäedulliseksensaMonikon translatiiviepäedullisiksi
Monikon translatiiviepäedullisikseniMonikon translatiiviepäedullisiksesi
Monikon translatiiviepäedullisiksemmeMonikon translatiiviepäedullisiksenne
Monikon translatiiviepäedullisikseenMonikon translatiiviepäedullisiksensa
Monikon instruktiiviepäedullisinAbessiiviepäedullisetta
AbessiiviepäedullisettaniAbessiiviepäedullisettasi
AbessiiviepäedullisettammeAbessiiviepäedullisettanne
AbessiiviepäedullisettaanAbessiiviepäedullisettansa
Monikon abessiiviepäedullisittaMonikon abessiiviepäedullisittani
Monikon abessiiviepäedullisittasiMonikon abessiiviepäedullisittamme
Monikon abessiiviepäedullisittanneMonikon abessiiviepäedullisittaan
Monikon abessiiviepäedullisittansaMonikon komitatiiviepäedullisine
Monikon komitatiiviepäedullisineniMonikon komitatiiviepäedullisinesi
Monikon komitatiiviepäedullisinemmeMonikon komitatiiviepäedullisinenne
Monikon komitatiiviepäedullisineenMonikon komitatiiviepäedullisinensa
Monikon akkusatiiviepäedullisetMonikon akkusatiiviepäedulliseni
Monikon akkusatiiviepäedullisesiMonikon akkusatiiviepäedullisemme
Monikon akkusatiiviepäedullisenneMonikon akkusatiiviepäedullisensa
AkkusatiiviepäedulliseniAkkusatiiviepäedullisesi
AkkusatiiviepäedullisemmeAkkusatiiviepäedullisenne
Akkusatiiviepäedullisensa