| Monikko | kompensoinnit | Genetiivi | kompensoinnin |
| Monikon genetiivi | kompensointien | Partitiivi | kompensointia |
| Monikon partitiivi | kompensointeja | Inessiivi | kompensoinnissa |
| Monikon inessiivi | kompensoinneissa | Elatiivi | kompensoinnista |
| Monikon elatiivi | kompensoinneista | Illatiivi | kompensointiin |
| Monikon illatiivi | kompensointeihin | Adessiivi | kompensoinnilla |
| Monikon adessiivi | kompensoinneilla | Ablatiivi | kompensoinnilta |
| Monikon ablatiivi | kompensoinneilta | Allatiivi | kompensoinnille |
| Monikon allatiivi | kompensoinneille | Essiivi | kompensointina |
| Monikon essiivi | kompensointeina | Translatiivi | kompensoinniksi |
| Monikon translatiivi | kompensoinneiksi | Monikon instruktiivi | kompensoinnein |
| Abessiivi | kompensoinnitta | Monikon abessiivi | kompensoinneitta |
| Monikon akkusatiivi | kompensoinnit |