| Kieli | Käännökset |
|---|
| englanti | miss, long, yearn, long for, pine |
| espanja | desear, anhelar, echar de menos, languidecer, añorar, ansiar |
| esperanto | sopiri, deziri |
| hollanti | verlangen, missen, begeren |
| italia | bramare, mancare, desiderare fortemente |
| japani | 憧れる (akogareru), あこがれる (akogareru), 恋い慕う (koishitau), 思い焦がれる (omoi kogareru), 想い焦がれる (omoi kogareru), 寂しがる ((sabishigaru)) |
| kreikka | νοσταλγώ (nostalgo / nostalgó), λαχταρώ (lachtaró) |
| latina | desidero, careo, cupio, desum, egeo |
| latvia | trūkt |
| norja | lengte, lange |
| portugali | ansiar, suspirar, desejar |
| puola | pragnąć, tęsknić, wzdychać do |
| ranska | s'ennuyer, languir, manquer, convoiter, aspirer à, regretter |
| ruotsi | längta, sakna, längta efter, längta tillbaka till, tråna |
| saksa | sehnen, begehren, vermissen, verlangen, sich sehnen |
| tanska | længes, savne |
| turkki | özlemek |
| tšekki | toužit po, dychtit po, přát, postrádat, tesknit |
| unkari | vágyik, hiányol, nélkülöz |
| venäjä | скучать (skutšat), стремиться (stremitsja), жаждать (žaždat), недоставать (nedostavat), тосковать (toskovat) |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | ikävöin | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | ikävöitsen |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | ikävöit | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | ikävöitset |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | ikävöitsee | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | ikävöi |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | ikävöimme | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | ikävöitsemme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | ikävöitte | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | ikävöitsette |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | ikävöivät | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | ikävöitsevät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | ikävöin | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | ikävöitsin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | ikävöit | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | ikävöitsit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | ikävöi | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | ikävöitsi |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | ikävöimme | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | ikävöitsimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | ikävöitte | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | ikävöitsitte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | ikävöivät | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | ikävöitsivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | ikävöisin | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | ikävöitsisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | ikävöisit | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | ikävöitsisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | ikävöisi | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | ikävöitsisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | ikävöisimme | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | ikävöitsisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | ikävöisitte | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | ikävöitsisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | ikävöisivät | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | ikävöitsisivät |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | ikävöi | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | ikävöitse |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | ikävöiköön | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | ikävöikäämme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | ikävöikää | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | ikävöikööt |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | ikävöinen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | ikävöinet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | ikävöinee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | ikävöinemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | ikävöinette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | ikävöinevät |