Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
englanticollegial

Määritelmät

Adjektiivi

  1. kolleginen
  2. virkaveljellinen; kollegoihin liittyvä

Taivutusmuodot

MonikkokollegiaalisetMonikkokollegiaaliseni
MonikkokollegiaalisesiMonikkokollegiaalisemme
MonikkokollegiaalisenneMonikkokollegiaalisensa
GenetiivikollegiaalisenGenetiivikollegiaaliseni
GenetiivikollegiaalisesiGenetiivikollegiaalisemme
GenetiivikollegiaalisenneGenetiivikollegiaalisensa
Monikon genetiivikollegiaalistenMonikon genetiivikollegiaalisien
Monikon genetiivikollegiaalisteniMonikon genetiivikollegiaalisieni
Monikon genetiivikollegiaalistesiMonikon genetiivikollegiaalisiesi
Monikon genetiivikollegiaalistemmeMonikon genetiivikollegiaalisiemme
Monikon genetiivikollegiaalistenneMonikon genetiivikollegiaalisienne
Monikon genetiivikollegiaalistensaMonikon genetiivikollegiaalisiensa
PartitiivikollegiaalistaPartitiivikollegiaalistani
PartitiivikollegiaalistasiPartitiivikollegiaalistamme
PartitiivikollegiaalistannePartitiivikollegiaalistaan
PartitiivikollegiaalistansaMonikon partitiivikollegiaalisia
Monikon partitiivikollegiaalisianiMonikon partitiivikollegiaalisiasi
Monikon partitiivikollegiaalisiammeMonikon partitiivikollegiaalisianne
Monikon partitiivikollegiaalisiaanMonikon partitiivikollegiaalisiansa
InessiivikollegiaalisessaInessiivikollegiaalisessani
InessiivikollegiaalisessasiInessiivikollegiaalisessamme
InessiivikollegiaalisessanneInessiivikollegiaalisessaan
InessiivikollegiaalisessansaMonikon inessiivikollegiaalisissa
Monikon inessiivikollegiaalisissaniMonikon inessiivikollegiaalisissasi
Monikon inessiivikollegiaalisissammeMonikon inessiivikollegiaalisissanne
Monikon inessiivikollegiaalisissaanMonikon inessiivikollegiaalisissansa
ElatiivikollegiaalisestaElatiivikollegiaalisestani
ElatiivikollegiaalisestasiElatiivikollegiaalisestamme
ElatiivikollegiaalisestanneElatiivikollegiaalisestaan
ElatiivikollegiaalisestansaMonikon elatiivikollegiaalisista
Monikon elatiivikollegiaalisistaniMonikon elatiivikollegiaalisistasi
Monikon elatiivikollegiaalisistammeMonikon elatiivikollegiaalisistanne
Monikon elatiivikollegiaalisistaanMonikon elatiivikollegiaalisistansa
IllatiivikollegiaaliseenIllatiivikollegiaaliseeni
IllatiivikollegiaaliseesiIllatiivikollegiaaliseemme
IllatiivikollegiaaliseenneIllatiivikollegiaaliseensa
Monikon illatiivikollegiaalisiinMonikon illatiivikollegiaalisiini
Monikon illatiivikollegiaalisiisiMonikon illatiivikollegiaalisiimme
Monikon illatiivikollegiaalisiinneMonikon illatiivikollegiaalisiinsa
AdessiivikollegiaalisellaAdessiivikollegiaalisellani
AdessiivikollegiaalisellasiAdessiivikollegiaalisellamme
AdessiivikollegiaalisellanneAdessiivikollegiaalisellaan
AdessiivikollegiaalisellansaMonikon adessiivikollegiaalisilla
Monikon adessiivikollegiaalisillaniMonikon adessiivikollegiaalisillasi
Monikon adessiivikollegiaalisillammeMonikon adessiivikollegiaalisillanne
Monikon adessiivikollegiaalisillaanMonikon adessiivikollegiaalisillansa
AblatiivikollegiaaliseltaAblatiivikollegiaaliseltani
AblatiivikollegiaaliseltasiAblatiivikollegiaaliseltamme
AblatiivikollegiaaliseltanneAblatiivikollegiaaliseltaan
AblatiivikollegiaaliseltansaMonikon ablatiivikollegiaalisilta
Monikon ablatiivikollegiaalisiltaniMonikon ablatiivikollegiaalisiltasi
Monikon ablatiivikollegiaalisiltammeMonikon ablatiivikollegiaalisiltanne
Monikon ablatiivikollegiaalisiltaanMonikon ablatiivikollegiaalisiltansa
AllatiivikollegiaaliselleAllatiivikollegiaaliselleni
AllatiivikollegiaalisellesiAllatiivikollegiaalisellemme
AllatiivikollegiaalisellenneAllatiivikollegiaaliselleen
AllatiivikollegiaalisellensaMonikon allatiivikollegiaalisille
Monikon allatiivikollegiaalisilleniMonikon allatiivikollegiaalisillesi
Monikon allatiivikollegiaalisillemmeMonikon allatiivikollegiaalisillenne
Monikon allatiivikollegiaalisilleenMonikon allatiivikollegiaalisillensa
EssiivikollegiaalisenaEssiivikollegiaalisenani
EssiivikollegiaalisenasiEssiivikollegiaalisenamme
EssiivikollegiaalisenanneEssiivikollegiaalisenaan
EssiivikollegiaalisenansaMonikon essiivikollegiaalisina
Monikon essiivikollegiaalisinaniMonikon essiivikollegiaalisinasi
Monikon essiivikollegiaalisinammeMonikon essiivikollegiaalisinanne
Monikon essiivikollegiaalisinaanMonikon essiivikollegiaalisinansa
TranslatiivikollegiaaliseksiTranslatiivikollegiaalisekseni
TranslatiivikollegiaaliseksesiTranslatiivikollegiaaliseksemme
TranslatiivikollegiaaliseksenneTranslatiivikollegiaalisekseen
TranslatiivikollegiaaliseksensaMonikon translatiivikollegiaalisiksi
Monikon translatiivikollegiaalisikseniMonikon translatiivikollegiaalisiksesi
Monikon translatiivikollegiaalisiksemmeMonikon translatiivikollegiaalisiksenne
Monikon translatiivikollegiaalisikseenMonikon translatiivikollegiaalisiksensa
Monikon instruktiivikollegiaalisinAbessiivikollegiaalisetta
AbessiivikollegiaalisettaniAbessiivikollegiaalisettasi
AbessiivikollegiaalisettammeAbessiivikollegiaalisettanne
AbessiivikollegiaalisettaanAbessiivikollegiaalisettansa
Monikon abessiivikollegiaalisittaMonikon abessiivikollegiaalisittani
Monikon abessiivikollegiaalisittasiMonikon abessiivikollegiaalisittamme
Monikon abessiivikollegiaalisittanneMonikon abessiivikollegiaalisittaan
Monikon abessiivikollegiaalisittansaMonikon komitatiivikollegiaalisine
Monikon komitatiivikollegiaalisineniMonikon komitatiivikollegiaalisinesi
Monikon komitatiivikollegiaalisinemmeMonikon komitatiivikollegiaalisinenne
Monikon komitatiivikollegiaalisineenMonikon komitatiivikollegiaalisinensa
Monikon akkusatiivikollegiaalisetMonikon akkusatiivikollegiaaliseni
Monikon akkusatiivikollegiaalisesiMonikon akkusatiivikollegiaalisemme
Monikon akkusatiivikollegiaalisenneMonikon akkusatiivikollegiaalisensa
AkkusatiivikollegiaaliseniAkkusatiivikollegiaalisesi
AkkusatiivikollegiaalisemmeAkkusatiivikollegiaalisenne
Akkusatiivikollegiaalisensa