| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| ruotsi | ankdamm |
| Monikko | ankkalammikot | Genetiivi | ankkalammikon |
| Monikon genetiivi | ankkalammikkojen | Monikon genetiivi | ankkalammikoiden |
| Monikon genetiivi | ankkalammikoitten | Partitiivi | ankkalammikkoa |
| Monikon partitiivi | ankkalammikkoja | Monikon partitiivi | ankkalammikoita |
| Inessiivi | ankkalammikossa | Monikon inessiivi | ankkalammikoissa |
| Elatiivi | ankkalammikosta | Monikon elatiivi | ankkalammikoista |
| Illatiivi | ankkalammikkoon | Monikon illatiivi | ankkalammikkoihin |
| Monikon illatiivi | ankkalammikoihin | Adessiivi | ankkalammikolla |
| Monikon adessiivi | ankkalammikoilla | Ablatiivi | ankkalammikolta |
| Monikon ablatiivi | ankkalammikoilta | Allatiivi | ankkalammikolle |
| Monikon allatiivi | ankkalammikoille | Essiivi | ankkalammikkona |
| Monikon essiivi | ankkalammikkoina | Translatiivi | ankkalammikoksi |
| Monikon translatiivi | ankkalammikoiksi | Monikon instruktiivi | ankkalammikoin |
| Abessiivi | ankkalammikotta | Monikon abessiivi | ankkalammikoitta |
| Monikon akkusatiivi | ankkalammikot |