Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
englantipredominantly male

Määritelmät

Adjektiivi

  1. sellainen, jossa on enemmistö miehiä

Esimerkit

  • Työpaikkani on miesvaltainen.
  • miesvaltainen ala

Taivutusmuodot

MonikkomiesvaltaisetMonikkomiesvaltaiseni
MonikkomiesvaltaisesiMonikkomiesvaltaisemme
MonikkomiesvaltaisenneMonikkomiesvaltaisensa
GenetiivimiesvaltaisenGenetiivimiesvaltaiseni
GenetiivimiesvaltaisesiGenetiivimiesvaltaisemme
GenetiivimiesvaltaisenneGenetiivimiesvaltaisensa
Monikon genetiivimiesvaltaistenMonikon genetiivimiesvaltaisien
Monikon genetiivimiesvaltaisteniMonikon genetiivimiesvaltaisieni
Monikon genetiivimiesvaltaistesiMonikon genetiivimiesvaltaisiesi
Monikon genetiivimiesvaltaistemmeMonikon genetiivimiesvaltaisiemme
Monikon genetiivimiesvaltaistenneMonikon genetiivimiesvaltaisienne
Monikon genetiivimiesvaltaistensaMonikon genetiivimiesvaltaisiensa
PartitiivimiesvaltaistaPartitiivimiesvaltaistani
PartitiivimiesvaltaistasiPartitiivimiesvaltaistamme
PartitiivimiesvaltaistannePartitiivimiesvaltaistaan
PartitiivimiesvaltaistansaMonikon partitiivimiesvaltaisia
Monikon partitiivimiesvaltaisianiMonikon partitiivimiesvaltaisiasi
Monikon partitiivimiesvaltaisiammeMonikon partitiivimiesvaltaisianne
Monikon partitiivimiesvaltaisiaanMonikon partitiivimiesvaltaisiansa
InessiivimiesvaltaisessaInessiivimiesvaltaisessani
InessiivimiesvaltaisessasiInessiivimiesvaltaisessamme
InessiivimiesvaltaisessanneInessiivimiesvaltaisessaan
InessiivimiesvaltaisessansaMonikon inessiivimiesvaltaisissa
Monikon inessiivimiesvaltaisissaniMonikon inessiivimiesvaltaisissasi
Monikon inessiivimiesvaltaisissammeMonikon inessiivimiesvaltaisissanne
Monikon inessiivimiesvaltaisissaanMonikon inessiivimiesvaltaisissansa
ElatiivimiesvaltaisestaElatiivimiesvaltaisestani
ElatiivimiesvaltaisestasiElatiivimiesvaltaisestamme
ElatiivimiesvaltaisestanneElatiivimiesvaltaisestaan
ElatiivimiesvaltaisestansaMonikon elatiivimiesvaltaisista
Monikon elatiivimiesvaltaisistaniMonikon elatiivimiesvaltaisistasi
Monikon elatiivimiesvaltaisistammeMonikon elatiivimiesvaltaisistanne
Monikon elatiivimiesvaltaisistaanMonikon elatiivimiesvaltaisistansa
IllatiivimiesvaltaiseenIllatiivimiesvaltaiseeni
IllatiivimiesvaltaiseesiIllatiivimiesvaltaiseemme
IllatiivimiesvaltaiseenneIllatiivimiesvaltaiseensa
Monikon illatiivimiesvaltaisiinMonikon illatiivimiesvaltaisiini
Monikon illatiivimiesvaltaisiisiMonikon illatiivimiesvaltaisiimme
Monikon illatiivimiesvaltaisiinneMonikon illatiivimiesvaltaisiinsa
AdessiivimiesvaltaisellaAdessiivimiesvaltaisellani
AdessiivimiesvaltaisellasiAdessiivimiesvaltaisellamme
AdessiivimiesvaltaisellanneAdessiivimiesvaltaisellaan
AdessiivimiesvaltaisellansaMonikon adessiivimiesvaltaisilla
Monikon adessiivimiesvaltaisillaniMonikon adessiivimiesvaltaisillasi
Monikon adessiivimiesvaltaisillammeMonikon adessiivimiesvaltaisillanne
Monikon adessiivimiesvaltaisillaanMonikon adessiivimiesvaltaisillansa
AblatiivimiesvaltaiseltaAblatiivimiesvaltaiseltani
AblatiivimiesvaltaiseltasiAblatiivimiesvaltaiseltamme
AblatiivimiesvaltaiseltanneAblatiivimiesvaltaiseltaan
AblatiivimiesvaltaiseltansaMonikon ablatiivimiesvaltaisilta
Monikon ablatiivimiesvaltaisiltaniMonikon ablatiivimiesvaltaisiltasi
Monikon ablatiivimiesvaltaisiltammeMonikon ablatiivimiesvaltaisiltanne
Monikon ablatiivimiesvaltaisiltaanMonikon ablatiivimiesvaltaisiltansa
AllatiivimiesvaltaiselleAllatiivimiesvaltaiselleni
AllatiivimiesvaltaisellesiAllatiivimiesvaltaisellemme
AllatiivimiesvaltaisellenneAllatiivimiesvaltaiselleen
AllatiivimiesvaltaisellensaMonikon allatiivimiesvaltaisille
Monikon allatiivimiesvaltaisilleniMonikon allatiivimiesvaltaisillesi
Monikon allatiivimiesvaltaisillemmeMonikon allatiivimiesvaltaisillenne
Monikon allatiivimiesvaltaisilleenMonikon allatiivimiesvaltaisillensa
EssiivimiesvaltaisenaEssiivimiesvaltaisenani
EssiivimiesvaltaisenasiEssiivimiesvaltaisenamme
EssiivimiesvaltaisenanneEssiivimiesvaltaisenaan
EssiivimiesvaltaisenansaMonikon essiivimiesvaltaisina
Monikon essiivimiesvaltaisinaniMonikon essiivimiesvaltaisinasi
Monikon essiivimiesvaltaisinammeMonikon essiivimiesvaltaisinanne
Monikon essiivimiesvaltaisinaanMonikon essiivimiesvaltaisinansa
TranslatiivimiesvaltaiseksiTranslatiivimiesvaltaisekseni
TranslatiivimiesvaltaiseksesiTranslatiivimiesvaltaiseksemme
TranslatiivimiesvaltaiseksenneTranslatiivimiesvaltaisekseen
TranslatiivimiesvaltaiseksensaMonikon translatiivimiesvaltaisiksi
Monikon translatiivimiesvaltaisikseniMonikon translatiivimiesvaltaisiksesi
Monikon translatiivimiesvaltaisiksemmeMonikon translatiivimiesvaltaisiksenne
Monikon translatiivimiesvaltaisikseenMonikon translatiivimiesvaltaisiksensa
Monikon instruktiivimiesvaltaisinAbessiivimiesvaltaisetta
AbessiivimiesvaltaisettaniAbessiivimiesvaltaisettasi
AbessiivimiesvaltaisettammeAbessiivimiesvaltaisettanne
AbessiivimiesvaltaisettaanAbessiivimiesvaltaisettansa
Monikon abessiivimiesvaltaisittaMonikon abessiivimiesvaltaisittani
Monikon abessiivimiesvaltaisittasiMonikon abessiivimiesvaltaisittamme
Monikon abessiivimiesvaltaisittanneMonikon abessiivimiesvaltaisittaan
Monikon abessiivimiesvaltaisittansaMonikon komitatiivimiesvaltaisine
Monikon komitatiivimiesvaltaisineniMonikon komitatiivimiesvaltaisinesi
Monikon komitatiivimiesvaltaisinemmeMonikon komitatiivimiesvaltaisinenne
Monikon komitatiivimiesvaltaisineenMonikon komitatiivimiesvaltaisinensa
Monikon akkusatiivimiesvaltaisetMonikon akkusatiivimiesvaltaiseni
Monikon akkusatiivimiesvaltaisesiMonikon akkusatiivimiesvaltaisemme
Monikon akkusatiivimiesvaltaisenneMonikon akkusatiivimiesvaltaisensa
AkkusatiivimiesvaltaiseniAkkusatiivimiesvaltaisesi
AkkusatiivimiesvaltaisemmeAkkusatiivimiesvaltaisenne
Akkusatiivimiesvaltaisensa