Sanakirja.org
In English
Mobiiliversio
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
fi-en
en-fi
Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Haettu sana löytyi näillä lähdekielillä:
suomi
Kieli
Käännökset
englanti
predominantly male
Määritelmät
Adjektiivi
sellainen, jossa on enemmistö
miehiä
Esimerkit
Työpaikkani on
miesvaltainen
.
miesvaltainen ala
Taivutusmuodot
Monikko
miesvaltaiset
Monikko
miesvaltaiseni
Monikko
miesvaltaisesi
Monikko
miesvaltaisemme
Monikko
miesvaltaisenne
Monikko
miesvaltaisensa
Genetiivi
miesvaltaisen
Genetiivi
miesvaltaiseni
Genetiivi
miesvaltaisesi
Genetiivi
miesvaltaisemme
Genetiivi
miesvaltaisenne
Genetiivi
miesvaltaisensa
Monikon genetiivi
miesvaltaisten
Monikon genetiivi
miesvaltaisien
Monikon genetiivi
miesvaltaisteni
Monikon genetiivi
miesvaltaisieni
Monikon genetiivi
miesvaltaistesi
Monikon genetiivi
miesvaltaisiesi
Monikon genetiivi
miesvaltaistemme
Monikon genetiivi
miesvaltaisiemme
Monikon genetiivi
miesvaltaistenne
Monikon genetiivi
miesvaltaisienne
Monikon genetiivi
miesvaltaistensa
Monikon genetiivi
miesvaltaisiensa
Partitiivi
miesvaltaista
Partitiivi
miesvaltaistani
Partitiivi
miesvaltaistasi
Partitiivi
miesvaltaistamme
Partitiivi
miesvaltaistanne
Partitiivi
miesvaltaistaan
Partitiivi
miesvaltaistansa
Monikon partitiivi
miesvaltaisia
Monikon partitiivi
miesvaltaisiani
Monikon partitiivi
miesvaltaisiasi
Monikon partitiivi
miesvaltaisiamme
Monikon partitiivi
miesvaltaisianne
Monikon partitiivi
miesvaltaisiaan
Monikon partitiivi
miesvaltaisiansa
Inessiivi
miesvaltaisessa
Inessiivi
miesvaltaisessani
Inessiivi
miesvaltaisessasi
Inessiivi
miesvaltaisessamme
Inessiivi
miesvaltaisessanne
Inessiivi
miesvaltaisessaan
Inessiivi
miesvaltaisessansa
Monikon inessiivi
miesvaltaisissa
Monikon inessiivi
miesvaltaisissani
Monikon inessiivi
miesvaltaisissasi
Monikon inessiivi
miesvaltaisissamme
Monikon inessiivi
miesvaltaisissanne
Monikon inessiivi
miesvaltaisissaan
Monikon inessiivi
miesvaltaisissansa
Elatiivi
miesvaltaisesta
Elatiivi
miesvaltaisestani
Elatiivi
miesvaltaisestasi
Elatiivi
miesvaltaisestamme
Elatiivi
miesvaltaisestanne
Elatiivi
miesvaltaisestaan
Elatiivi
miesvaltaisestansa
Monikon elatiivi
miesvaltaisista
Monikon elatiivi
miesvaltaisistani
Monikon elatiivi
miesvaltaisistasi
Monikon elatiivi
miesvaltaisistamme
Monikon elatiivi
miesvaltaisistanne
Monikon elatiivi
miesvaltaisistaan
Monikon elatiivi
miesvaltaisistansa
Illatiivi
miesvaltaiseen
Illatiivi
miesvaltaiseeni
Illatiivi
miesvaltaiseesi
Illatiivi
miesvaltaiseemme
Illatiivi
miesvaltaiseenne
Illatiivi
miesvaltaiseensa
Monikon illatiivi
miesvaltaisiin
Monikon illatiivi
miesvaltaisiini
Monikon illatiivi
miesvaltaisiisi
Monikon illatiivi
miesvaltaisiimme
Monikon illatiivi
miesvaltaisiinne
Monikon illatiivi
miesvaltaisiinsa
Adessiivi
miesvaltaisella
Adessiivi
miesvaltaisellani
Adessiivi
miesvaltaisellasi
Adessiivi
miesvaltaisellamme
Adessiivi
miesvaltaisellanne
Adessiivi
miesvaltaisellaan
Adessiivi
miesvaltaisellansa
Monikon adessiivi
miesvaltaisilla
Monikon adessiivi
miesvaltaisillani
Monikon adessiivi
miesvaltaisillasi
Monikon adessiivi
miesvaltaisillamme
Monikon adessiivi
miesvaltaisillanne
Monikon adessiivi
miesvaltaisillaan
Monikon adessiivi
miesvaltaisillansa
Ablatiivi
miesvaltaiselta
Ablatiivi
miesvaltaiseltani
Ablatiivi
miesvaltaiseltasi
Ablatiivi
miesvaltaiseltamme
Ablatiivi
miesvaltaiseltanne
Ablatiivi
miesvaltaiseltaan
Ablatiivi
miesvaltaiseltansa
Monikon ablatiivi
miesvaltaisilta
Monikon ablatiivi
miesvaltaisiltani
Monikon ablatiivi
miesvaltaisiltasi
Monikon ablatiivi
miesvaltaisiltamme
Monikon ablatiivi
miesvaltaisiltanne
Monikon ablatiivi
miesvaltaisiltaan
Monikon ablatiivi
miesvaltaisiltansa
Allatiivi
miesvaltaiselle
Allatiivi
miesvaltaiselleni
Allatiivi
miesvaltaisellesi
Allatiivi
miesvaltaisellemme
Allatiivi
miesvaltaisellenne
Allatiivi
miesvaltaiselleen
Allatiivi
miesvaltaisellensa
Monikon allatiivi
miesvaltaisille
Monikon allatiivi
miesvaltaisilleni
Monikon allatiivi
miesvaltaisillesi
Monikon allatiivi
miesvaltaisillemme
Monikon allatiivi
miesvaltaisillenne
Monikon allatiivi
miesvaltaisilleen
Monikon allatiivi
miesvaltaisillensa
Essiivi
miesvaltaisena
Essiivi
miesvaltaisenani
Essiivi
miesvaltaisenasi
Essiivi
miesvaltaisenamme
Essiivi
miesvaltaisenanne
Essiivi
miesvaltaisenaan
Essiivi
miesvaltaisenansa
Monikon essiivi
miesvaltaisina
Monikon essiivi
miesvaltaisinani
Monikon essiivi
miesvaltaisinasi
Monikon essiivi
miesvaltaisinamme
Monikon essiivi
miesvaltaisinanne
Monikon essiivi
miesvaltaisinaan
Monikon essiivi
miesvaltaisinansa
Translatiivi
miesvaltaiseksi
Translatiivi
miesvaltaisekseni
Translatiivi
miesvaltaiseksesi
Translatiivi
miesvaltaiseksemme
Translatiivi
miesvaltaiseksenne
Translatiivi
miesvaltaisekseen
Translatiivi
miesvaltaiseksensa
Monikon translatiivi
miesvaltaisiksi
Monikon translatiivi
miesvaltaisikseni
Monikon translatiivi
miesvaltaisiksesi
Monikon translatiivi
miesvaltaisiksemme
Monikon translatiivi
miesvaltaisiksenne
Monikon translatiivi
miesvaltaisikseen
Monikon translatiivi
miesvaltaisiksensa
Monikon instruktiivi
miesvaltaisin
Abessiivi
miesvaltaisetta
Abessiivi
miesvaltaisettani
Abessiivi
miesvaltaisettasi
Abessiivi
miesvaltaisettamme
Abessiivi
miesvaltaisettanne
Abessiivi
miesvaltaisettaan
Abessiivi
miesvaltaisettansa
Monikon abessiivi
miesvaltaisitta
Monikon abessiivi
miesvaltaisittani
Monikon abessiivi
miesvaltaisittasi
Monikon abessiivi
miesvaltaisittamme
Monikon abessiivi
miesvaltaisittanne
Monikon abessiivi
miesvaltaisittaan
Monikon abessiivi
miesvaltaisittansa
Monikon komitatiivi
miesvaltaisine
Monikon komitatiivi
miesvaltaisineni
Monikon komitatiivi
miesvaltaisinesi
Monikon komitatiivi
miesvaltaisinemme
Monikon komitatiivi
miesvaltaisinenne
Monikon komitatiivi
miesvaltaisineen
Monikon komitatiivi
miesvaltaisinensa
Monikon akkusatiivi
miesvaltaiset
Monikon akkusatiivi
miesvaltaiseni
Monikon akkusatiivi
miesvaltaisesi
Monikon akkusatiivi
miesvaltaisemme
Monikon akkusatiivi
miesvaltaisenne
Monikon akkusatiivi
miesvaltaisensa
Akkusatiivi
miesvaltaiseni
Akkusatiivi
miesvaltaisesi
Akkusatiivi
miesvaltaisemme
Akkusatiivi
miesvaltaisenne
Akkusatiivi
miesvaltaisensa