| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | yksinkertaistan | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | yksinkertaistat |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | yksinkertaistamme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | yksinkertaistatte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | yksinkertaistavat | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | yksinkertaistin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | yksinkertaistit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | yksinkertaisti |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | yksinkertaistimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | yksinkertaistitte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | yksinkertaistivat | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | yksinkertaistaisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | yksinkertaistaisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | yksinkertaistaisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | yksinkertaistaisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | yksinkertaistaisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | yksinkertaistaisivat | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | yksinkertaista |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | yksinkertaistakoon | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | yksinkertaistakaamme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | yksinkertaistakaa | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | yksinkertaistakoot |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | yksinkertaistanen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | yksinkertaistanet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | yksinkertaistanee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | yksinkertaistanemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | yksinkertaistanette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | yksinkertaistanevat |