Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Käännöksiä ei löytynyt valitulle kohdekielelle.

Määritelmät

Verbit

  1. (puhekieltä) ruokailla, aterioida, einehtiä

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensmurkinoinYksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensmurkinoitsen
Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesensmurkinoitYksikön toisen persoonan indikatiivin preesensmurkinoitset
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesensmurkinoitseeYksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesensmurkinoi
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensmurkinoimmeMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensmurkinoitsemme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesensmurkinoitteMonikon toisen persoonan indikatiivin preesensmurkinoitsette
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensmurkinoivatMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensmurkinoitsevat
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektimurkinoinYksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektimurkinoitsin
Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektimurkinoitYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektimurkinoitsit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektimurkinoiYksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektimurkinoitsi
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektimurkinoimmeMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektimurkinoitsimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektimurkinoitteMonikon toisen persoonan indikatiivin imperfektimurkinoitsitte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektimurkinoivatMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektimurkinoitsivat
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensmurkinoisinYksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensmurkinoitsisin
Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesensmurkinoisitYksikön toisen persoonan konditionaalin preesensmurkinoitsisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensmurkinoisiYksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensmurkinoitsisi
Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensmurkinoisimmeMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensmurkinoitsisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesensmurkinoisitteMonikon toisen persoonan konditionaalin preesensmurkinoitsisitte
Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensmurkinoisivatMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensmurkinoitsisivat
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesensmurkinoiYksikön toisen persoonan imperatiivin preesensmurkinoitse
Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesensmurkinoikoonMonikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesensmurkinoikaamme
Monikon toisen persoonan imperatiivin preesensmurkinoikaaMonikon kolmannen persoonan imperatiivin preesensmurkinoikoot
Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensmurkinoinenYksikön toisen persoonan potentiaalin preesensmurkinoinet
Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesensmurkinoineeMonikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensmurkinoinemme
Monikon toisen persoonan potentiaalin preesensmurkinoinetteMonikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensmurkinoinevat

Luokat