| Kieli | Käännökset |
|---|
| bulgaria | храня се, ям, кълва, изпивам, захапвам, изяждам, храня́ се |
| englanti | devour, eat, consume, capture, mess, feed, cannibalise, bite, have |
| espanja | matar, comer, capture, devorar, picar, minar, ingerir, tomar, consumir, soplar, alimentar |
| esperanto | manĝi, konsumi |
| hollanti | eten, consumeren, bijten, vreten, zich voeden met |
| italia | mangiare, abboccare, consumare, nutrirsi, cibarsi |
| japani | 食べる (taberu), 食事する (しょくじする, shokuji surú), 食事をする (しょくじをする, shokuji o suru) |
| kreikka | τρώω (tróo), τρώγω (trógo / tróɣo), γευματίζω (gevmatízo) |
| latina | edere, vesci, edō, comedō, pābulor, manducō, peredō |
| latvia | ēst |
| liettua | ėsti, valgyti |
| norja | spise, ete, fortære, bite på, leve av |
| portugali | comer, morder, consumir |
| puola | jeść, zjeść |
| ranska | manger, se nourrir, déjeuner, souper, dîner, dévorer, mordre, consommer, consumer, s'alimenter, déprimer, piquer, restaurer, farcir |
| ruotsi | äta, käka, livnära sig, leva på, förbruka, konsumera |
| saksa | essen, fressen, beißen |
| tanska | spise, æde, leve af |
| turkki | yemek, beslenmek |
| tšekki | jíst, sníst, žrát, živit se |
| unkari | eszik, elfogyaszt |
| venäjä | есть (jest), кушать (kušat), завтракать (zavtrakat), обедать (obedat), ужинать (užinat), поедать (pojedat), съесть (sjest), жрать (žrat), съедать (sjedat), потреблять (potrebljat), пое́сть (pojést), ку́шать (kúšat), поку́шать (pokúšat), пита́ться (pitátsja), пожра́ть (požrát), клева́ть (klevát), клю́нуть (kljúnut), клевать (klevat), принимать (prinimat) |
| viro | sööma |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | syön | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | syöt |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | syö | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | syömme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | syötte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | syövät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | söin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | söit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | söi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | söimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | söitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | söivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | söisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | söisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | söisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | söisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | söisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | söisivät |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | syö | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | syököön |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | syökäämme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | syökää |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | syökööt | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | syönen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | syönet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | syönee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | syönemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | syönette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | syönevät | | |