Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Ääntäminen

    • IPA: /ˈsyødæ(ʔ)/
KieliKäännökset
bulgariaхраня се, ям, кълва, изпивам, захапвам, изяждам, храня́ се
englantidevour, eat, consume, capture, mess, feed, cannibalise, bite, have
espanjamatar, comer, capture, devorar, picar, minar, ingerir, tomar, consumir, soplar, alimentar
esperantomanĝi, konsumi
hollantieten, consumeren, bijten, vreten, zich voeden met
italiamangiare, abboccare, consumare, nutrirsi, cibarsi
japani食べる (taberu), 食事する (しょくじする, shokuji surú), 食事をする (しょくじをする, shokuji o suru)
kreikkaτρώω (tróo), τρώγω (trógo / tróɣo), γευματίζω (gevmatízo)
latinaedere, vesci, edō, comedō, pābulor, manducō, peredō
latviaēst
liettuaėsti, valgyti
norjaspise, ete, fortære, bite på, leve av
portugalicomer, morder, consumir
puolajeść, zjeść
ranskamanger, se nourrir, déjeuner, souper, dîner, dévorer, mordre, consommer, consumer, s'alimenter, déprimer, piquer, restaurer, farcir
ruotsiäta, käka, livnära sig, leva på, förbruka, konsumera
saksaessen, fressen, beißen
tanskaspise, æde, leve af
turkkiyemek, beslenmek
tšekkijíst, sníst, žrát, živit se
unkarieszik, elfogyaszt
venäjäесть (jest), кушать (kušat), завтракать (zavtrakat), обедать (obedat), ужинать (užinat), поедать (pojedat), съесть (sjest), жрать (žrat), съедать (sjedat), потреблять (potrebljat), пое́сть (pojést), ку́шать (kúšat), поку́шать (pokúšat), пита́ться (pitátsja), пожра́ть (požrát), клева́ть (klevát), клю́нуть (kljúnut), клевать (klevat), принимать (prinimat)
virosööma

Määritelmät

Verbi

  1. aterioida, laittaa ruokaa suuhunsa ja niellä sen jälkeen; käyttää ravinnoksi; ottaa oraalisesti
  2. (kuvaannollisesti) rasittaa; rikkoa; hajottaa; vähentää; kuluttaa
  3. lyödä lautapeleissä, päästä nappulallaan vastustajan nappulan ruudulle, jolloin vastustajan nappula poistetaan laudalta

Esimerkit

  • Söin aamulla kaurapuuroa.
  • syödä aamiaiseksi, ateriaksi, päivälliseksi
  • Henna syö kasvisruokaa.
  • Sellaiset epäonnistumiset syövät miestä.
  • Työmatkat syövät avioliittoa.
  • syödä sydänlääkkeitä
  • Söin Petrin kuningattaren.
  • Hetulavalaat syövät krilliä.
  • syödä aamiaista, syödä lounasta, syödä päivällistä
  • Oravat syövät pähkinöitä.
  • syödä nälkäänsä
  • Pieleen menneet tentit syövät hänen itseluottamustaan.
  • Korkea öljyn hinta slentoyhtiöiden tulosta.
  • Söin Petrin hevosen.

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenssyönYksikön toisen persoonan indikatiivin preesenssyöt
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesenssyöMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenssyömme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesenssyötteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesenssyövät
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektisöinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektisöit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektisöiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektisöimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektisöitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektisöivät
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenssöisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesenssöisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesenssöisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenssöisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesenssöisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesenssöisivät
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesenssyöYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesenssyököön
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesenssyökäämmeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesenssyökää
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesenssyököötYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenssyönen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesenssyönetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesenssyönee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenssyönemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesenssyönette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesenssyönevät