| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | separoin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | separoit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | separoi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | separoimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | separoitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | separoivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | separoin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | separoit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | separoi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | separoimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | separoitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | separoivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | separoisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | separoisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | separoisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | separoisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | separoisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | separoisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | separoi | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | separoikoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | separoikaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | separoikaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | separoikoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | separoinen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | separoinet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | separoinee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | separoinemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | separoinette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | separoinevat | | |