Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Ääntäminen

    • IPA: /ˈheikentyæ(ʔ)/
KieliKäännökset
bulgariaразвалям се (razvaljam se), западам, влошавам се, разлагам се, вехна, увяхвам
englantiweaken, grow weaker, become weaker, deteriorate, get worse, decrease, decay, fade, decline, diminish, drop off
espanjadeteriorarse, languidecer, debilitarse, languecer, extenuar, deteriorar, remitir, decaer
hollantiafnemen, achteruitgaan, vervallen, afzwakken, verzwakken, verslappen, in verval raken, verloederen
italiaindebolirsi, sbiadire
japani弱くなる (yowaku naru), 衰える (otoroeru), 弱気になる (yowaki ni naru)
kreikkaσβήνομαι (svínomai)
latinadefluo, infirmor
portugalideclinar, enfraquecer, deteriorar, decompor-se
puolawiędnąć, słabnąć, osłabnąć
ranskapourrir, flétrir, s'affaiblir, faner, s'affadir, affaiblir, faiblir, dégrader, atténuer
ruotsiavta, mattas, förfalla, försämras, försvagas, tackla av
saksazurückgehen, abnehmen, verderben, verfallen
tanskafalme
turkkifenalaşmak
tšekkirozkládat se, klesat
unkarihanyatlik, gyengül, halványul, elhalványul, elpusztul, tönkremegy
venäjäухудшаться (uhudšatsja), портиться (portitsja), слабеть (slabet), ослабевать (oslabevat), ослабеть (oslabet), ослабнуть (oslabnut), вянуть (vjanut), ухудшиться (uhudšitsja)

Määritelmät

Verbi

  1. tulla heikoksi tai heikommaksi

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensheikennynYksikön toisen persoonan indikatiivin preesensheikennyt
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesensheikentyyMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensheikennymme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesensheikennytteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensheikentyvät
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektiheikennyinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektiheikennyit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektiheikentyiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektiheikennyimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektiheikennyitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektiheikentyivät
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensheikentyisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesensheikentyisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensheikentyisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensheikentyisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesensheikentyisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensheikentyisivät
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesensheikennyYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesensheikentyköön
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesensheikentykäämmeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesensheikentykää
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesensheikentyköötYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensheikentynen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesensheikentynetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesensheikentynee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensheikentynemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesensheikentynette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensheikentynevät