| Kieli | Käännökset |
|---|
| bulgaria | развалям се (razvaljam se), западам, влошавам се, разлагам се, вехна, увяхвам |
| englanti | weaken, grow weaker, become weaker, deteriorate, get worse, decrease, decay, fade, decline, diminish, drop off |
| espanja | deteriorarse, languidecer, debilitarse, languecer, extenuar, deteriorar, remitir, decaer |
| hollanti | afnemen, achteruitgaan, vervallen, afzwakken, verzwakken, verslappen, in verval raken, verloederen |
| italia | indebolirsi, sbiadire |
| japani | 弱くなる (yowaku naru), 衰える (otoroeru), 弱気になる (yowaki ni naru) |
| kreikka | σβήνομαι (svínomai) |
| latina | defluo, infirmor |
| portugali | declinar, enfraquecer, deteriorar, decompor-se |
| puola | więdnąć, słabnąć, osłabnąć |
| ranska | pourrir, flétrir, s'affaiblir, faner, s'affadir, affaiblir, faiblir, dégrader, atténuer |
| ruotsi | avta, mattas, förfalla, försämras, försvagas, tackla av |
| saksa | zurückgehen, abnehmen, verderben, verfallen |
| tanska | falme |
| turkki | fenalaşmak |
| tšekki | rozkládat se, klesat |
| unkari | hanyatlik, gyengül, halványul, elhalványul, elpusztul, tönkremegy |
| venäjä | ухудшаться (uhudšatsja), портиться (portitsja), слабеть (slabet), ослабевать (oslabevat), ослабеть (oslabet), ослабнуть (oslabnut), вянуть (vjanut), ухудшиться (uhudšitsja) |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | heikennyn | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | heikennyt |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | heikentyy | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | heikennymme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | heikennytte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | heikentyvät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | heikennyin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | heikennyit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | heikentyi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | heikennyimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | heikennyitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | heikentyivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | heikentyisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | heikentyisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | heikentyisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | heikentyisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | heikentyisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | heikentyisivät |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | heikenny | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | heikentyköön |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | heikentykäämme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | heikentykää |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | heikentykööt | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | heikentynen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | heikentynet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | heikentynee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | heikentynemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | heikentynette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | heikentynevät | | |