| Kieli | Käännökset |
|---|
| bulgaria | развалям се (razvaljam se), западам, влошавам се, разлагам се, вехна, увяхвам |
| englanti | decline, weaken, become weaker, abate, deteriorate, decay, fade, subside, fail, ebb, sag, languish |
| espanja | declinar, deteriorarse, languidecer, debilitarse, languecer, amainar |
| hollanti | afnemen, achteruitgaan, vervallen, afzwakken, verzwakken, verslappen, verslechteren, in verval raken, verloederen, luwen |
| italia | indebolirsi, deteriorarsi, sbiadire |
| japani | 悪くなる (waruku naru), 悪化する (akka suru), 弱くなる (yowaku naru), 衰える (otoroeru), 弱気になる (yowaki ni naru) |
| kreikka | σβήνομαι (svínomai), χειροτερεύω (cheiroterévo) |
| latina | defluo, infirmor |
| norja | nedbrytes, skjemmes, forverres |
| portugali | declinar, enfraquecer, piorar, deteriorar, decompor-se |
| puola | więdnąć, słabnąć, osłabnąć |
| ranska | faiblir, pourrir, flétrir, s'affaiblir, faner, s'affadir, tomber |
| ruotsi | mattas, förfalla, försämras, försvagas, tackla av, mojna |
| saksa | nachlassen, zurückgehen, abnehmen, verderben, verfallen, verschlechtern, sich verschlechtern, abflauen, abflachen, abbauen |
| tanska | falme |
| turkki | fenalaşmak, kötüleşmek, bozulmak |
| tšekki | rozkládat se, klesat, zhoršit se |
| unkari | hanyatlik, gyengül, halványul, elhalványul, rosszabbodik, elpusztul, tönkremegy |
| venäjä | ухудшаться (uhudšatsja), портиться (portitsja), слабеть (slabet), ослабевать (oslabevat), ослабеть (oslabet), ослабнуть (oslabnut), вянуть (vjanut), ухудша́ться (uhudšátsja), уху́дшиться (uhúdšitsja) |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | heikkenen | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | heikkenet |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | heikkenee | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | heikkenemme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | heikkenette | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | heikkenevät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | heikkenin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | heikkenit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | heikkeni | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | heikkenimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | heikkenitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | heikkenivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | heikkenisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | heikkenisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | heikkenisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | heikkenisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | heikkenisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | heikkenisivät |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | heikkene | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | heiketköön |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | heiketkäämme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | heiketkää |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | heiketkööt | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | heikennen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | heikennet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | heikennee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | heikennemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | heikennette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | heikennevät | | |