Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Synonyymit

Ääntäminen

    • IPA: /ˈheiketæ/
KieliKäännökset
bulgariaразвалям се (razvaljam se), западам, влошавам се, разлагам се, вехна, увяхвам
englantidecline, weaken, become weaker, abate, deteriorate, decay, fade, subside, fail, ebb, sag, languish
espanjadeclinar, deteriorarse, languidecer, debilitarse, languecer, amainar
hollantiafnemen, achteruitgaan, vervallen, afzwakken, verzwakken, verslappen, verslechteren, in verval raken, verloederen, luwen
italiaindebolirsi, deteriorarsi, sbiadire
japani悪くなる (waruku naru), 悪化する (akka suru), 弱くなる (yowaku naru), 衰える (otoroeru), 弱気になる (yowaki ni naru)
kreikkaσβήνομαι (svínomai), χειροτερεύω (cheiroterévo)
latinadefluo, infirmor
norjanedbrytes, skjemmes, forverres
portugalideclinar, enfraquecer, piorar, deteriorar, decompor-se
puolawiędnąć, słabnąć, osłabnąć
ranskafaiblir, pourrir, flétrir, s'affaiblir, faner, s'affadir, tomber
ruotsimattas, förfalla, försämras, försvagas, tackla av, mojna
saksanachlassen, zurückgehen, abnehmen, verderben, verfallen, verschlechtern, sich verschlechtern, abflauen, abflachen, abbauen
tanskafalme
turkkifenalaşmak, kötüleşmek, bozulmak
tšekkirozkládat se, klesat, zhoršit se
unkarihanyatlik, gyengül, halványul, elhalványul, rosszabbodik, elpusztul, tönkremegy
venäjäухудшаться (uhudšatsja), портиться (portitsja), слабеть (slabet), ослабевать (oslabevat), ослабеть (oslabet), ослабнуть (oslabnut), вянуть (vjanut), ухудша́ться (uhudšátsja), уху́дшиться (uhúdšitsja)

Määritelmät

Verbi

  1. tulla heikoksi tai heikommaksi

Esimerkit

  • Hänen voimansa heikkenivät.
  • Myrsky heikkeni.
  • Hänen tilansa heikkenee.

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensheikkenenYksikön toisen persoonan indikatiivin preesensheikkenet
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesensheikkeneeMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensheikkenemme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesensheikkenetteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensheikkenevät
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektiheikkeninYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektiheikkenit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektiheikkeniMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektiheikkenimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektiheikkenitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektiheikkenivät
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensheikkenisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesensheikkenisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensheikkenisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensheikkenisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesensheikkenisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensheikkenisivät
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesensheikkeneYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesensheiketköön
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesensheiketkäämmeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesensheiketkää
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesensheiketköötYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensheikennen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesensheikennetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesensheikennee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensheikennemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesensheikennette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensheikennevät