| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | homogenoin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | homogenoit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | homogenoi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | homogenoimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | homogenoitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | homogenoivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | homogenoin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | homogenoit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | homogenoi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | homogenoimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | homogenoitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | homogenoivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | homogenoisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | homogenoisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | homogenoisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | homogenoisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | homogenoisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | homogenoisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | homogenoi | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | homogenoikoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | homogenoikaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | homogenoikaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | homogenoikoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | homogenoinen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | homogenoinet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | homogenoinee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | homogenoinemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | homogenoinette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | homogenoinevat | | |