Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Synonyymit

KieliKäännökset
englantihomogenize, to homogenize
espanjahomogeneizar
hollantihomogeniseren
italiaomogeneizzare
kreikkaομοιογενοποιώ
portugalihomogeneizar
ranskahomogénéiser
ruotsihomogenisera
saksahomogenisieren
tanskahomogenisere

Määritelmät

Verbi

  1. (vanhahtava) rinnakkaismuoto sanasta homogenoida

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenshomogenisoinYksikön toisen persoonan indikatiivin preesenshomogenisoit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesenshomogenisoiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenshomogenisoimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesenshomogenisoitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesenshomogenisoivat
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektihomogenisoinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektihomogenisoit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektihomogenisoiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektihomogenisoimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektihomogenisoitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektihomogenisoivat
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenshomogenisoisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesenshomogenisoisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesenshomogenisoisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenshomogenisoisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesenshomogenisoisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesenshomogenisoisivat
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesenshomogenisoiYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesenshomogenisoikoon
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesenshomogenisoikaammeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesenshomogenisoikaa
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesenshomogenisoikootYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenshomogenisoinen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesenshomogenisoinetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesenshomogenisoinee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenshomogenisoinemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesenshomogenisoinette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesenshomogenisoinevat

Luokat