Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
bulgariaнапълно, съвсем, изцяло
englantiabsolutely, whole, fullest, completely, perfectly, totally, fully, stone, clean, entirely, altogether, radically, outright, quite, wide, wholly, plumb, flat, abundantly, fairly, roaring
espanjatotalmente, completamente, perfectamente, absolutamente
esperantoplene, tute, komplete
hollantihelemaal, volledig, totaal, compleet, geheel, volkomen
italiacompletamente, pienamente, interamente, del tutto, totalmente, perfettamente
japani完全に (kanzen-ni / かんぜんに, kanzen ni), すっかり (sukkari), 全体を (zentai wo), 全く (mattaku), 丸で (maru-de / marude), そもそも (somosomo), 完璧に (kampeki ni / かんぺきに, kampeki ni), まるっきり (marukkiri), 根本から (kompon kara)
kreikkaόλα μαζί (óla mazí)
latinaplēnē
latviavesels, viss, pilnīgi, pilnām, īsti
norjahelt, vid
portugaliinteiro, completamente, totalmente, perfeitamente
puolacałkiem, całkowicie, zupełnie, totalnie, w całości
ranskatout, vraiment, complètement, tout à fait, parfaitement, entièrement, totalement, pleinement, absolument, complet, entier
ruotsihelt, helt och hållet, totalt, fullständigt, till fullo, precis
saksavöllig, vollkommen, ganz, total, komplett, vollständig, recht, gänzlich, durchaus, vollumfänglich, ganz und gar, rundweg
tanskahelt
turkkihep birlikte, tamamen, topluca, cümbür cemaat
tšekkizcela, úplně, naprosto
unkariteljesen, mindannyian
venäjäсовсем (sovsem), полностью (polnostju), вполне (vpolne), целиком (tselikom), вовсе (vovse), совершенно (soveršenno), всецело (vsetselo), радикально (radikalno), абсолю́тно (absoljútno), соверше́нно (soveršénno), по́лностью (pólnostju), всеце́ло (vsetsélo), целико́м (tselikóm)
virotäitsa, hoopis

Määritelmät

Adjektiivi

  1. (taivutusmuoto) monikon instruktiivimuoto sanasta täysi

Adverbi

  1. täydellisesti, kokonaan, vallan, läpikotaisin

Esimerkit

  • Se asia on minulle täysin yhdentekevä.
  • Asia on minulle täysin vieras.
  • Tämä tilanne on täysin mahdoton.
  • Olen täysin pihalla.
  • Ymmärrän täysin.

Taivutusmuodot

MonikkotäysimmätMonikkotäysimpäni
MonikkotäysimpäsiMonikkotäysimpämme
MonikkotäysimpänneMonikkotäysimpänsä
GenetiivitäysimmänGenetiivitäysimpäni
GenetiivitäysimpäsiGenetiivitäysimpämme
GenetiivitäysimpänneGenetiivitäysimpänsä
Monikon genetiivitäysimpienMonikon genetiivitäysinten
Monikon genetiivitäysimpieniMonikon genetiivitäysinteni
Monikon genetiivitäysimpiesiMonikon genetiivitäysintesi
Monikon genetiivitäysimpiemmeMonikon genetiivitäysintemme
Monikon genetiivitäysimpienneMonikon genetiivitäysintenne
Monikon genetiivitäysimpiensäMonikon genetiivitäysintensä
PartitiivitäysintäPartitiivitäysintäni
PartitiivitäysintäsiPartitiivitäysintämme
PartitiivitäysintännePartitiivitäysintään
PartitiivitäysintänsäMonikon partitiivitäysimpiä
Monikon partitiivitäysimpiäniMonikon partitiivitäysimpiäsi
Monikon partitiivitäysimpiämmeMonikon partitiivitäysimpiänne
Monikon partitiivitäysimpiäänMonikon partitiivitäysimpiänsä
InessiivitäysimmässäInessiivitäysimmässäni
InessiivitäysimmässäsiInessiivitäysimmässämme
InessiivitäysimmässänneInessiivitäysimmässään
InessiivitäysimmässänsäMonikon inessiivitäysimmissä
Monikon inessiivitäysimmissäniMonikon inessiivitäysimmissäsi
Monikon inessiivitäysimmissämmeMonikon inessiivitäysimmissänne
Monikon inessiivitäysimmissäänMonikon inessiivitäysimmissänsä
ElatiivitäysimmästäElatiivitäysimmästäni
ElatiivitäysimmästäsiElatiivitäysimmästämme
ElatiivitäysimmästänneElatiivitäysimmästään
ElatiivitäysimmästänsäMonikon elatiivitäysimmistä
Monikon elatiivitäysimmistäniMonikon elatiivitäysimmistäsi
Monikon elatiivitäysimmistämmeMonikon elatiivitäysimmistänne
Monikon elatiivitäysimmistäänMonikon elatiivitäysimmistänsä
IllatiivitäysimpäänIllatiivitäysimpääni
IllatiivitäysimpääsiIllatiivitäysimpäämme
IllatiivitäysimpäänneIllatiivitäysimpäänsä
Monikon illatiivitäysimpiinMonikon illatiivitäysimpiini
Monikon illatiivitäysimpiisiMonikon illatiivitäysimpiimme
Monikon illatiivitäysimpiinneMonikon illatiivitäysimpiinsä
AdessiivitäysimmälläAdessiivitäysimmälläni
AdessiivitäysimmälläsiAdessiivitäysimmällämme
AdessiivitäysimmällänneAdessiivitäysimmällään
AdessiivitäysimmällänsäMonikon adessiivitäysimmillä
Monikon adessiivitäysimmilläniMonikon adessiivitäysimmilläsi
Monikon adessiivitäysimmillämmeMonikon adessiivitäysimmillänne
Monikon adessiivitäysimmilläänMonikon adessiivitäysimmillänsä
AblatiivitäysimmältäAblatiivitäysimmältäni
AblatiivitäysimmältäsiAblatiivitäysimmältämme
AblatiivitäysimmältänneAblatiivitäysimmältään
AblatiivitäysimmältänsäMonikon ablatiivitäysimmiltä
Monikon ablatiivitäysimmiltäniMonikon ablatiivitäysimmiltäsi
Monikon ablatiivitäysimmiltämmeMonikon ablatiivitäysimmiltänne
Monikon ablatiivitäysimmiltäänMonikon ablatiivitäysimmiltänsä
AllatiivitäysimmälleAllatiivitäysimmälleni
AllatiivitäysimmällesiAllatiivitäysimmällemme
AllatiivitäysimmällenneAllatiivitäysimmälleen
AllatiivitäysimmällensäMonikon allatiivitäysimmille
Monikon allatiivitäysimmilleniMonikon allatiivitäysimmillesi
Monikon allatiivitäysimmillemmeMonikon allatiivitäysimmillenne
Monikon allatiivitäysimmilleenMonikon allatiivitäysimmillensä
EssiivitäysimpänäEssiivitäysimpänäni
EssiivitäysimpänäsiEssiivitäysimpänämme
EssiivitäysimpänänneEssiivitäysimpänään
EssiivitäysimpänänsäMonikon essiivitäysimpinä
Monikon essiivitäysimpinäniMonikon essiivitäysimpinäsi
Monikon essiivitäysimpinämmeMonikon essiivitäysimpinänne
Monikon essiivitäysimpinäänMonikon essiivitäysimpinänsä
TranslatiivitäysimmäksiTranslatiivitäysimmäkseni
TranslatiivitäysimmäksesiTranslatiivitäysimmäksemme
TranslatiivitäysimmäksenneTranslatiivitäysimmäkseen
TranslatiivitäysimmäksensäMonikon translatiivitäysimmiksi
Monikon translatiivitäysimmikseniMonikon translatiivitäysimmiksesi
Monikon translatiivitäysimmiksemmeMonikon translatiivitäysimmiksenne
Monikon translatiivitäysimmikseenMonikon translatiivitäysimmiksensä
Monikon instruktiivitäysimminAbessiivitäysimmättä
AbessiivitäysimmättäniAbessiivitäysimmättäsi
AbessiivitäysimmättämmeAbessiivitäysimmättänne
AbessiivitäysimmättäänAbessiivitäysimmättänsä
Monikon abessiivitäysimmittäMonikon abessiivitäysimmittäni
Monikon abessiivitäysimmittäsiMonikon abessiivitäysimmittämme
Monikon abessiivitäysimmittänneMonikon abessiivitäysimmittään
Monikon abessiivitäysimmittänsäMonikon komitatiivitäysimpine
Monikon komitatiivitäysimpineniMonikon komitatiivitäysimpinesi
Monikon komitatiivitäysimpinemmeMonikon komitatiivitäysimpinenne
Monikon komitatiivitäysimpineenMonikon komitatiivitäysimpinensä
Monikon akkusatiivitäysimmätMonikon akkusatiivitäysimpäni
Monikon akkusatiivitäysimpäsiMonikon akkusatiivitäysimpämme
Monikon akkusatiivitäysimpänneMonikon akkusatiivitäysimpänsä
AkkusatiivitäysimpäniAkkusatiivitäysimpäsi
AkkusatiivitäysimpämmeAkkusatiivitäysimpänne
Akkusatiivitäysimpänsä