Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Synonyymit

Ääntäminen

    • IPA: /ˈtæy.si/
KieliKäännökset
bulgariaпълен (pǎ̀len)
englantifull, complete, consummate, wholehearted, total, utter, solid, round
espanjalleno, pleno, cumplido, redondo, total, nutrido, plagado, repleto, cabal, exhaustivo
esperantoplena
hollantivol, heel, volledig, compleet, geheel, massief, gehele, complete, volledige
italiapieno, massiccio, compatto, intero
japani溢れる (afureru), 完全な (kanzen na / kanzen-na / kanzenna), 一杯 (ippai)
kreikkaπλήρης (plíris), συμπαγής (sympagís), ατόφιος (atófios), γεμάτος (gemátos)
latinarotundus, plenus
latviapilns, pilnīgs
liettuapilnas
norjasolid, massiv, kompakt, full
portugalicompleto, sólido, cheio, redondo
puolapełny, pełen
ranskaentier, plein, rempli, comblé, total, intégral, plénier, tout, satisfait, repu, fond, complet, parfait, accompli, vraiment, que
ruotsifull, massiv, allsidig, komplett
saksatotal, komplett, rund, voll, vollen Herzens, herzlich, kompakt
tanskatæt, kompakt, fuld, fyldt
turkkidolu, tam
tšekkiplný, celkový, naprostý, totální, úplný, sytý
unkaritele, teljes
venäjäполный (polnyi), сплошной (splošnoi), тотальный (totalnyi), и́скренний (ískrenni), чистосерде́чный (tšistoserdétšnyi), круглый (kruglyi), сытый (sytyi)
virotäis

Määritelmät

Adjektiivi

  1. jossa on suurin mahdollinen määrä siihen mahtuvaa sisältöä
  2. koko, kokonainen, mitään pois jättämättä
  3. (ihmisestä) kylläinen, vatsa täynnä, ei enää nälkäinen
  4. (tähtitiede) Kuun vaihe kun se on oppositiossa Aurinkoon nähden ja näkyy täysin pyöreänä
  5. (arkikieli) vahvistavana sanana todellinen,

Esimerkit

  • Maksoin täyden hinnan.
  • Haluatko täyden kupin?
  • Sali on täysi.
  • Onko lasi puoliksi täynnä vai puoliksi tyhjä?
  • Maksoin siitä täyden hinnan.
  • Ei kiitos, olen jo täynnä.
  • Täysikuu.
  • Ajaa täysillä.
  • Kiristää täysillä.
  • Hän on kyllä täysi idiootti.
  • Tuo on kyllä täyttä paskaa!
  • Täyttä hepreaa.

Taivutusmuodot

MonikkotäydetMonikkotäyteni
MonikkotäytesiMonikkotäytemme
MonikkotäytenneMonikkotäytensä
GenetiivitäydenGenetiivitäyteni
GenetiivitäytesiGenetiivitäytemme
GenetiivitäytenneGenetiivitäytensä
Monikon genetiivitäysienMonikon genetiivitäysieni
Monikon genetiivitäysiesiMonikon genetiivitäysiemme
Monikon genetiivitäysienneMonikon genetiivitäysiensä
PartitiivitäyttäPartitiivitäyttäni
PartitiivitäyttäsiPartitiivitäyttämme
PartitiivitäyttännePartitiivitäyttään
PartitiivitäyttänsäMonikon partitiivitäysiä
Monikon partitiivitäysiäniMonikon partitiivitäysiäsi
Monikon partitiivitäysiämmeMonikon partitiivitäysiänne
Monikon partitiivitäysiäänMonikon partitiivitäysiänsä
InessiivitäydessäInessiivitäydessäni
InessiivitäydessäsiInessiivitäydessämme
InessiivitäydessänneInessiivitäydessään
InessiivitäydessänsäMonikon inessiivitäysissä
Monikon inessiivitäysissäniMonikon inessiivitäysissäsi
Monikon inessiivitäysissämmeMonikon inessiivitäysissänne
Monikon inessiivitäysissäänMonikon inessiivitäysissänsä
ElatiivitäydestäElatiivitäydestäni
ElatiivitäydestäsiElatiivitäydestämme
ElatiivitäydestänneElatiivitäydestään
ElatiivitäydestänsäMonikon elatiivitäysistä
Monikon elatiivitäysistäniMonikon elatiivitäysistäsi
Monikon elatiivitäysistämmeMonikon elatiivitäysistänne
Monikon elatiivitäysistäänMonikon elatiivitäysistänsä
IllatiivitäyteenIllatiivitäyteeni
IllatiivitäyteesiIllatiivitäyteemme
IllatiivitäyteenneIllatiivitäyteensä
Monikon illatiivitäysiinMonikon illatiivitäysiini
Monikon illatiivitäysiisiMonikon illatiivitäysiimme
Monikon illatiivitäysiinneMonikon illatiivitäysiinsä
AdessiivitäydelläAdessiivitäydelläni
AdessiivitäydelläsiAdessiivitäydellämme
AdessiivitäydellänneAdessiivitäydellään
AdessiivitäydellänsäMonikon adessiivitäysillä
Monikon adessiivitäysilläniMonikon adessiivitäysilläsi
Monikon adessiivitäysillämmeMonikon adessiivitäysillänne
Monikon adessiivitäysilläänMonikon adessiivitäysillänsä
AblatiivitäydeltäAblatiivitäydeltäni
AblatiivitäydeltäsiAblatiivitäydeltämme
AblatiivitäydeltänneAblatiivitäydeltään
AblatiivitäydeltänsäMonikon ablatiivitäysiltä
Monikon ablatiivitäysiltäniMonikon ablatiivitäysiltäsi
Monikon ablatiivitäysiltämmeMonikon ablatiivitäysiltänne
Monikon ablatiivitäysiltäänMonikon ablatiivitäysiltänsä
AllatiivitäydelleAllatiivitäydelleni
AllatiivitäydellesiAllatiivitäydellemme
AllatiivitäydellenneAllatiivitäydelleen
AllatiivitäydellensäMonikon allatiivitäysille
Monikon allatiivitäysilleniMonikon allatiivitäysillesi
Monikon allatiivitäysillemmeMonikon allatiivitäysillenne
Monikon allatiivitäysilleenMonikon allatiivitäysillensä
EssiivitäytenäEssiivitäytenäni
EssiivitäytenäsiEssiivitäytenämme
EssiivitäytenänneEssiivitäytenään
EssiivitäytenänsäMonikon essiivitäysinä
Monikon essiivitäysinäniMonikon essiivitäysinäsi
Monikon essiivitäysinämmeMonikon essiivitäysinänne
Monikon essiivitäysinäänMonikon essiivitäysinänsä
TranslatiivitäydeksiTranslatiivitäydekseni
TranslatiivitäydeksesiTranslatiivitäydeksemme
TranslatiivitäydeksenneTranslatiivitäydekseen
TranslatiivitäydeksensäMonikon translatiivitäysiksi
Monikon translatiivitäysikseniMonikon translatiivitäysiksesi
Monikon translatiivitäysiksemmeMonikon translatiivitäysiksenne
Monikon translatiivitäysikseenMonikon translatiivitäysiksensä
Monikon instruktiivitäysinAbessiivitäydettä
AbessiivitäydettäniAbessiivitäydettäsi
AbessiivitäydettämmeAbessiivitäydettänne
AbessiivitäydettäänAbessiivitäydettänsä
Monikon abessiivitäysittäMonikon abessiivitäysittäni
Monikon abessiivitäysittäsiMonikon abessiivitäysittämme
Monikon abessiivitäysittänneMonikon abessiivitäysittään
Monikon abessiivitäysittänsäMonikon komitatiivitäysine
Monikon komitatiivitäysineniMonikon komitatiivitäysinesi
Monikon komitatiivitäysinemmeMonikon komitatiivitäysinenne
Monikon komitatiivitäysineenMonikon komitatiivitäysinensä
KomparatiivitäydempiSuperlatiivitäysin
Monikon akkusatiivitäydetMonikon akkusatiivitäyteni
Monikon akkusatiivitäytesiMonikon akkusatiivitäytemme
Monikon akkusatiivitäytenneMonikon akkusatiivitäytensä
AkkusatiivitäyteniAkkusatiivitäytesi
AkkusatiivitäytemmeAkkusatiivitäytenne
Akkusatiivitäytensä