Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Ääntäminen

    • IPA: /ˈsiːstiæ/
KieliKäännökset
bulgariaчи́стя
englanticlean, sanitize, tidy up
espanjalimpiar, adecentar, asear
esperantopoluri
hollantiwassen, poetsen, schoonmaken, reinigen, kuisen
italiapulire
japani片付ける (katazukeru), 清潔にする (seiketsu ni suru)
kreikkaκαθαρίζω (katharízo)
latinamundo, purgo
latvianotirit
liettuavalyti, švarinti
portugaliarrumar, limpar
puolaoczyścić, czyścić, oczyszczać
ranskaranger, nettoyer, toiletter
ruotsirengöra, snyggar, göra ren
saksaputzen, säubern, reinigen, aufräumen, ordnen
tanskarense
turkkitemizlemek
tšekkičistit, vyčistit
unkaritisztít, kitakarít
venäjäубирать (ubirat), убрать (ubrat), приводить в порядок (privodit v porjadok), привести в порядок (privesti v porjadok), чи́стить (tšístit), почи́стить (potšístit), вы́чистить (výtšistit), очища́ть (otšištšát), очи́стить (otšístit), чистить (tšistit), почистить (potšistit), прикольно (prikolno), очистить (otšistit)
viropuhastama, koristama

Määritelmät

Huudahdus

  1. mahtavaa!, upeaa!

Verbi

  1. tehdä siistiksi, tehdä siistimmäksi
  2. siivota, puhdistaa

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenssiistinYksikön toisen persoonan indikatiivin preesenssiistit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesenssiistiiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenssiistimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesenssiistitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesenssiistivät
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektisiistinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektisiistit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektisiistiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektisiistimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektisiistitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektisiistivät
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenssiistisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesenssiistisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesenssiistisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenssiistisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesenssiistisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesenssiistisivät
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesenssiistiYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesenssiistiköön
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesenssiistikäämmeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesenssiistikää
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesenssiistiköötYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenssiistinen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesenssiistinetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesenssiistinee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenssiistinemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesenssiistinette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesenssiistinevät