Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
bulgariaиздебвам, изненадвам, разтърсвам (raztǎ̀rsvam), потресавам (potresávam)
englantishake, shock, take aback, upset, jar, convulse, jolt, cut up
espanjaagitar, pasmar, sorprender, dejar pasmado, asombrar, tambalear, agarrar en curva, dejar estupefacto, agarrar de sorpresa
hollantikwetsen, verstoren, verwarren, schokken, ontnuchteren
italiaturbare, sconvolgere, angosciare
japani狼狽させる (rōbai saseru), 動揺させる (dōyō saseru)
kreikkaξαφνιάζω (xafniázo)
latinacommoveō
portugalichocar, desarranjar, mexer com
puolapsuć
ranskasecouer, bouleverser, choquer
ruotsiskaka, rubba
saksaumwerfen, schockieren, überraschen, stürzen, umstoßen, schwer treffen, entsetzen, erschüttern, ergreifen
tanskaryste, chokere
tšekkipřekvapit
unkarimegráz, megdöbbent, sokkol
venäjäпотрясать (potrjasat), потрясти (potrjasti), ошеломить (ošelomit), шокировать (šokirovat), ошеломлять (ošelomljat), встревожить (vstrevožit), застать врасплох (zastat vrasploh), захватывать врасплох (zahvatyvat vrasploh)

Määritelmät

Verbi

  1. aiheuttaa voimakas yllätyksen, pelon, inhon tai muu mielenrauhaa hetkellisesti tai pidempään horjuttava tunne
  2. horjuttaa, saattaa epävakaaksi tai epätasapainoon

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensjärkytänYksikön toisen persoonan indikatiivin preesensjärkytät
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensjärkytämmeMonikon toisen persoonan indikatiivin preesensjärkytätte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensjärkyttävätYksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektijärkytin
Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektijärkytitYksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektijärkytti
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektijärkytimmeMonikon toisen persoonan indikatiivin imperfektijärkytitte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektijärkyttivätYksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensjärkyttäisin
Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesensjärkyttäisitYksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensjärkyttäisi
Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensjärkyttäisimmeMonikon toisen persoonan konditionaalin preesensjärkyttäisitte
Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensjärkyttäisivätYksikön toisen persoonan imperatiivin preesensjärkytä
Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesensjärkyttäköönMonikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesensjärkyttäkäämme
Monikon toisen persoonan imperatiivin preesensjärkyttäkääMonikon kolmannen persoonan imperatiivin preesensjärkyttäkööt
Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensjärkyttänenYksikön toisen persoonan potentiaalin preesensjärkyttänet
Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesensjärkyttäneeMonikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensjärkyttänemme
Monikon toisen persoonan potentiaalin preesensjärkyttänetteMonikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensjärkyttänevät