| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| ruotsi | hundvakt |
| tanska | hundevagt |
| Monikko | koiranvahdit | Genetiivi | koiranvahdin |
| Monikon genetiivi | koiranvahtien | Partitiivi | koiranvahtia |
| Monikon partitiivi | koiranvahteja | Inessiivi | koiranvahdissa |
| Monikon inessiivi | koiranvahdeissa | Elatiivi | koiranvahdista |
| Monikon elatiivi | koiranvahdeista | Illatiivi | koiranvahtiin |
| Monikon illatiivi | koiranvahteihin | Adessiivi | koiranvahdilla |
| Monikon adessiivi | koiranvahdeilla | Ablatiivi | koiranvahdilta |
| Monikon ablatiivi | koiranvahdeilta | Allatiivi | koiranvahdille |
| Monikon allatiivi | koiranvahdeille | Essiivi | koiranvahtina |
| Monikon essiivi | koiranvahteina | Translatiivi | koiranvahdiksi |
| Monikon translatiivi | koiranvahdeiksi | Monikon instruktiivi | koiranvahdein |
| Abessiivi | koiranvahditta | Monikon abessiivi | koiranvahdeitta |
| Monikon akkusatiivi | koiranvahdit |