Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
bulgariaизковавам, кова, набивам
englantihammer, forge, beat, pound, smithy, malleate, drum, race, strike, roll
espanjapilar, redoblar, martillar, forjar, recalcar, inculcar
esperantoforĝi
hollantismeden, roffelen, hameren, timmeren, beuken, uithameren, behameren
italiacolpire, battere, picchiare, pestare, far rullare, flagellare, martellare
kreikkaπλήττω (plítto)
latinamalleō
latviakalt
liettuadaužyti
norjabanke, hamre
portugaliforjar, bater, martelar
puolakuć
ranskaforger, marteler, pilonner
ruotsismida, hamra
saksaschmieden, wirbeln, einpauken, hämmern, einbläuen
tanskabanke, hamre, smede
turkkiçekiçlemek
tšekkibušit
unkaribelesulykol
venäjäковать (kovat), вдалбливать (vdalblivat), выковать (vykovat), колоти́ть (kolotít), кова́ть (kovát), сплю́щивать (spljúštšivat)

Määritelmät

Verbi

  1. muokata metallia iskemällä sitä vasaralla
  2. (kuvaannollinen) iskeä
  3. (kuvaannollinen) tehdä voittoa

Esimerkit

  • takoa maaleja
  • Joukkue taottiin maanrakoon.
  • Siihen aikaan koulussa taottiin vuosiluvut päähän.
  • Saku Koivun luksustalo myytiin: Kiekkoikoni takoi hulppeat voitot! (iltalehti.fihttp://www.iltalehti.fi/jaakiekko/2014102218771686_jk.shtml)
  • Saksassa taottiin uusi pörssiennätys. (yle.fihttp://yle.fi/uutiset/saksassa_taottiin_uusi_porssiennatys/7281817)

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenstaonYksikön toisen persoonan indikatiivin preesenstaot
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesenstakooMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenstaomme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesenstaotteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesenstakovat
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektitaoinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektitaoit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektitakoiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektitaoimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektitaoitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektitakoivat
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenstakoisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesenstakoisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesenstakoisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenstakoisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesenstakoisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesenstakoisivat
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesenstaoYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesenstakokoon
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesenstakokaammeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesenstakokaa
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesenstakokootYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenstakonen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesenstakonetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesenstakonee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenstakonemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesenstakonette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesenstakonevat

Luokat