| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | taltun | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | taltut |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | talttuu | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | taltumme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | taltutte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | talttuvat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | taltuin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | taltuit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | talttui | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | taltuimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | taltuitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | talttuivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | talttuisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | talttuisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | talttuisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | talttuisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | talttuisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | talttuisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | taltu | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | talttukoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | talttukaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | talttukaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | talttukoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | talttunen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | talttunet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | talttunee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | talttunemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | talttunette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | talttunevat | | |