| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | ice pick |
| ruotsi | isbill |
| Monikko | tuurat | Genetiivi | tuuran |
| Monikon genetiivi | tuurien | Partitiivi | tuuraa |
| Monikon partitiivi | tuuria | Inessiivi | tuurassa |
| Monikon inessiivi | tuurissa | Elatiivi | tuurasta |
| Monikon elatiivi | tuurista | Illatiivi | tuuraan |
| Monikon illatiivi | tuuriin | Adessiivi | tuuralla |
| Monikon adessiivi | tuurilla | Ablatiivi | tuuralta |
| Monikon ablatiivi | tuurilta | Allatiivi | tuuralle |
| Monikon allatiivi | tuurille | Essiivi | tuurana |
| Monikon essiivi | tuurina | Translatiivi | tuuraksi |
| Monikon translatiivi | tuuriksi | Monikon instruktiivi | tuurin |
| Abessiivi | tuuratta | Monikon abessiivi | tuuritta |
| Monikon akkusatiivi | tuurat |