| Monikko | päättämiset | Genetiivi | päättämisen |
| Monikon genetiivi | päättämisten | Monikon genetiivi | päättämisien |
| Partitiivi | päättämistä | Monikon partitiivi | päättämisiä |
| Inessiivi | päättämisessä | Monikon inessiivi | päättämisissä |
| Elatiivi | päättämisestä | Monikon elatiivi | päättämisistä |
| Illatiivi | päättämiseen | Monikon illatiivi | päättämisiin |
| Adessiivi | päättämisellä | Monikon adessiivi | päättämisillä |
| Ablatiivi | päättämiseltä | Monikon ablatiivi | päättämisiltä |
| Allatiivi | päättämiselle | Monikon allatiivi | päättämisille |
| Essiivi | päättämisenä | Monikon essiivi | päättämisinä |
| Translatiivi | päättämiseksi | Monikon translatiivi | päättämisiksi |
| Monikon instruktiivi | päättämisin | Abessiivi | päättämisettä |
| Monikon abessiivi | päättämisittä | Monikon akkusatiivi | päättämiset |