Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Ääntäminen

  • Tuntematon aksentti:
    • IPA: /ˈmɑːt̪ɑ/
    • IPA: /ˈmɑːt̪ɑ(ʔ)/
    • IPA: /'mɑː.tɑ(ʔ)/
KieliKäännökset
bulgariaлежа́
englantilie, lay, have sex with, couch, recline, prostrate, sit, bed
espanjatirar, yacer, asentarse, tumbar, estar echado, estar acostado, estar tumbado
esperantokuŝi
hollantinaar bed gaan met, liggen
japaniある (aru), 横になる (よこになる, yoko-ni naru)
kreikkaκείτομαι (keítomai)
latinaiaceō
latviagulēt
liettuagulėti
norjaligge, sitte
portugalijazer, estar deitado, dormir com
puolależeć
ranskase coucher, coucher, gésir, être étendu, allonger
ruotsiligga, sitta, sova med, ligga med
saksaliegen, flachlegen, schlafen
tanskaligge
turkkiyatmak, uzanmak
tšekkiležet
unkarifekszik
venäjäлечь (letš), сиде́ть (sidét), пересыпа́ть (peresypát), переспа́ть (perespát), лежа́ть (ležát), лежать (ležat)
virolamama, püsima, lebama, lesima, lasuma, magama

Määritelmät

Verbi

  1. olla makuuasennossa
  2. olla vaakatasossa, tyypillisesti jotakin tasoa vasten
  3. olla sukupuoliyhdynnässä, paritella jonkun kanssa
  4. olla paikallaan maassa, etenemättä/ryömimättä eteenpäin

Esimerkit

  • Makasin sohvalla ja katselin televisiota, kun vaimo tuli kotiin.
  • makaa lattialla
  • Mies makasi naisen kanssa.
  • Maata näkyvissä!
  • Tuo heidät tänne, me haluamme maata heidän kanssaan. (Bible, Genesis 19:5)
  • Makaan sängyssä.
  • Menen makaamaan.
  • Veljeni meni maahan makaamaan.
  • He makasivat yhdessä.

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensmakaanYksikön toisen persoonan indikatiivin preesensmakaat
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesensmakaaMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensmakaamme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesensmakaatteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensmakaavat
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektimakasinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektimakasit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektimakasiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektimakasimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektimakasitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektimakasivat
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensmakaisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesensmakaisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensmakaisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensmakaisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesensmakaisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensmakaisivat
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesensmakaaYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesensmaatkoon
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesensmaatkaammeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesensmaatkaa
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesensmaatkootYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensmaannen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesensmaannetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesensmaannee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensmaannemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesensmaannette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensmaannevat