| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | ähkäisen | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | ähkäiset |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | ähkäisee | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | ähkäisemme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | ähkäisette | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | ähkäisevät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | ähkäisin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | ähkäisit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | ähkäisi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | ähkäisimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | ähkäisitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | ähkäisivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | ähkäisisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | ähkäisisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | ähkäisisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | ähkäisisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | ähkäisisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | ähkäisisivät |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | ähkäise | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | ähkäisköön |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | ähkäiskäämme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | ähkäiskää |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | ähkäiskööt | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | ähkäissen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | ähkäisset | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | ähkäissee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | ähkäissemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | ähkäissette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | ähkäissevät | | |