Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Ääntäminen

    • IPA: /ˈæckæistæ/
KieliKäännökset
englantigrunt, groan

Määritelmät

Verbi

  1. päästää ähkäisy
  2. (puhekieltä) sanoa sana ”äh

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensähkäisenYksikön toisen persoonan indikatiivin preesensähkäiset
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesensähkäiseeMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensähkäisemme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesensähkäisetteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensähkäisevät
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektiähkäisinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektiähkäisit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektiähkäisiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektiähkäisimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektiähkäisitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektiähkäisivät
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensähkäisisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesensähkäisisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensähkäisisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensähkäisisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesensähkäisisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensähkäisisivät
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesensähkäiseYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesensähkäisköön
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesensähkäiskäämmeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesensähkäiskää
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesensähkäisköötYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensähkäissen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesensähkäissetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesensähkäissee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensähkäissemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesensähkäissette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensähkäissevät