| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | single grunt, groan |
| Monikko | ähkäisyt | Genetiivi | ähkäisyn |
| Monikon genetiivi | ähkäisyjen | Monikon genetiivi | ähkäisyiden |
| Monikon genetiivi | ähkäisyitten | Partitiivi | ähkäisyä |
| Monikon partitiivi | ähkäisyjä | Monikon partitiivi | ähkäisyitä |
| Inessiivi | ähkäisyssä | Monikon inessiivi | ähkäisyissä |
| Elatiivi | ähkäisystä | Monikon elatiivi | ähkäisyistä |
| Illatiivi | ähkäisyyn | Monikon illatiivi | ähkäisyihin |
| Adessiivi | ähkäisyllä | Monikon adessiivi | ähkäisyillä |
| Ablatiivi | ähkäisyltä | Monikon ablatiivi | ähkäisyiltä |
| Allatiivi | ähkäisylle | Monikon allatiivi | ähkäisyille |
| Essiivi | ähkäisynä | Monikon essiivi | ähkäisyinä |
| Translatiivi | ähkäisyksi | Monikon translatiivi | ähkäisyiksi |
| Monikon instruktiivi | ähkäisyin | Abessiivi | ähkäisyttä |
| Monikon abessiivi | ähkäisyittä | Monikon akkusatiivi | ähkäisyt |