| Monikko | äitelät | Monikko | äiteläni |
| Monikko | äiteläsi | Monikko | äitelämme |
| Monikko | äitelänne | Monikko | äitelänsä |
| Genetiivi | äitelän | Genetiivi | äiteläni |
| Genetiivi | äiteläsi | Genetiivi | äitelämme |
| Genetiivi | äitelänne | Genetiivi | äitelänsä |
| Monikon genetiivi | äitelien | Monikon genetiivi | äitelieni |
| Monikon genetiivi | äiteliesi | Monikon genetiivi | äiteliemme |
| Monikon genetiivi | äitelienne | Monikon genetiivi | äiteliensä |
| Partitiivi | äitelää | Partitiivi | äitelääni |
| Partitiivi | äitelääsi | Partitiivi | äiteläämme |
| Partitiivi | äiteläänne | Partitiivi | äiteläänsä |
| Monikon partitiivi | äiteliä | Monikon partitiivi | äiteliäni |
| Monikon partitiivi | äiteliäsi | Monikon partitiivi | äiteliämme |
| Monikon partitiivi | äiteliänne | Monikon partitiivi | äiteliään |
| Monikon partitiivi | äiteliänsä | Inessiivi | äitelässä |
| Inessiivi | äitelässäni | Inessiivi | äitelässäsi |
| Inessiivi | äitelässämme | Inessiivi | äitelässänne |
| Inessiivi | äitelässään | Inessiivi | äitelässänsä |
| Monikon inessiivi | äitelissä | Monikon inessiivi | äitelissäni |
| Monikon inessiivi | äitelissäsi | Monikon inessiivi | äitelissämme |
| Monikon inessiivi | äitelissänne | Monikon inessiivi | äitelissään |
| Monikon inessiivi | äitelissänsä | Elatiivi | äitelästä |
| Elatiivi | äitelästäni | Elatiivi | äitelästäsi |
| Elatiivi | äitelästämme | Elatiivi | äitelästänne |
| Elatiivi | äitelästään | Elatiivi | äitelästänsä |
| Monikon elatiivi | äitelistä | Monikon elatiivi | äitelistäni |
| Monikon elatiivi | äitelistäsi | Monikon elatiivi | äitelistämme |
| Monikon elatiivi | äitelistänne | Monikon elatiivi | äitelistään |
| Monikon elatiivi | äitelistänsä | Illatiivi | äitelään |
| Illatiivi | äitelääni | Illatiivi | äitelääsi |
| Illatiivi | äiteläämme | Illatiivi | äiteläänne |
| Illatiivi | äiteläänsä | Monikon illatiivi | äiteliin |
| Monikon illatiivi | äiteliini | Monikon illatiivi | äiteliisi |
| Monikon illatiivi | äiteliimme | Monikon illatiivi | äiteliinne |
| Monikon illatiivi | äiteliinsä | Adessiivi | äitelällä |
| Adessiivi | äitelälläni | Adessiivi | äitelälläsi |
| Adessiivi | äitelällämme | Adessiivi | äitelällänne |
| Adessiivi | äitelällään | Adessiivi | äitelällänsä |
| Monikon adessiivi | äitelillä | Monikon adessiivi | äitelilläni |
| Monikon adessiivi | äitelilläsi | Monikon adessiivi | äitelillämme |
| Monikon adessiivi | äitelillänne | Monikon adessiivi | äitelillään |
| Monikon adessiivi | äitelillänsä | Ablatiivi | äitelältä |
| Ablatiivi | äitelältäni | Ablatiivi | äitelältäsi |
| Ablatiivi | äitelältämme | Ablatiivi | äitelältänne |
| Ablatiivi | äitelältään | Ablatiivi | äitelältänsä |
| Monikon ablatiivi | äiteliltä | Monikon ablatiivi | äiteliltäni |
| Monikon ablatiivi | äiteliltäsi | Monikon ablatiivi | äiteliltämme |
| Monikon ablatiivi | äiteliltänne | Monikon ablatiivi | äiteliltään |
| Monikon ablatiivi | äiteliltänsä | Allatiivi | äitelälle |
| Allatiivi | äitelälleni | Allatiivi | äitelällesi |
| Allatiivi | äitelällemme | Allatiivi | äitelällenne |
| Allatiivi | äitelälleen | Allatiivi | äitelällensä |
| Monikon allatiivi | äitelille | Monikon allatiivi | äitelilleni |
| Monikon allatiivi | äitelillesi | Monikon allatiivi | äitelillemme |
| Monikon allatiivi | äitelillenne | Monikon allatiivi | äitelilleen |
| Monikon allatiivi | äitelillensä | Essiivi | äitelänä |
| Essiivi | äitelänäni | Essiivi | äitelänäsi |
| Essiivi | äitelänämme | Essiivi | äitelänänne |
| Essiivi | äitelänään | Essiivi | äitelänänsä |
| Monikon essiivi | äitelinä | Monikon essiivi | äitelinäni |
| Monikon essiivi | äitelinäsi | Monikon essiivi | äitelinämme |
| Monikon essiivi | äitelinänne | Monikon essiivi | äitelinään |
| Monikon essiivi | äitelinänsä | Translatiivi | äiteläksi |
| Translatiivi | äiteläkseni | Translatiivi | äiteläksesi |
| Translatiivi | äiteläksemme | Translatiivi | äiteläksenne |
| Translatiivi | äiteläkseen | Translatiivi | äiteläksensä |
| Monikon translatiivi | äiteliksi | Monikon translatiivi | äitelikseni |
| Monikon translatiivi | äiteliksesi | Monikon translatiivi | äiteliksemme |
| Monikon translatiivi | äiteliksenne | Monikon translatiivi | äitelikseen |
| Monikon translatiivi | äiteliksensä | Monikon instruktiivi | äitelin |
| Abessiivi | äitelättä | Abessiivi | äitelättäni |
| Abessiivi | äitelättäsi | Abessiivi | äitelättämme |
| Abessiivi | äitelättänne | Abessiivi | äitelättään |
| Abessiivi | äitelättänsä | Monikon abessiivi | äitelittä |
| Monikon abessiivi | äitelittäni | Monikon abessiivi | äitelittäsi |
| Monikon abessiivi | äitelittämme | Monikon abessiivi | äitelittänne |
| Monikon abessiivi | äitelittään | Monikon abessiivi | äitelittänsä |
| Monikon komitatiivi | äiteline | Monikon komitatiivi | äitelineni |
| Monikon komitatiivi | äitelinesi | Monikon komitatiivi | äitelinemme |
| Monikon komitatiivi | äitelinenne | Monikon komitatiivi | äitelineen |
| Monikon komitatiivi | äitelinensä | Monikon akkusatiivi | äitelät |
| Monikon akkusatiivi | äiteläni | Monikon akkusatiivi | äiteläsi |
| Monikon akkusatiivi | äitelämme | Monikon akkusatiivi | äitelänne |
| Monikon akkusatiivi | äitelänsä | Akkusatiivi | äiteläni |
| Akkusatiivi | äiteläsi | Akkusatiivi | äitelämme |
| Akkusatiivi | äitelänne | Akkusatiivi | äitelänsä |