Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
bulgariaара́бски, ара́бин, ара́бка, ара́бски кон
englantiArabic, Arab, Arabian, Arabian horse, Arab horse
espanjaárabe, arábigo, arábico, caballo de pura raza árabe, caballo árabe
esperantoaraba, arabo
hollantiArabisch, Arabier, arabier
italiaarabo, araba, alfana, cavallo arabo, purosangue orientale
japaniアラビアの (arabiano / arabia no), アラブの (arabu no / arabuno), アラビア人 (arabiajin)
kreikkaαραβικός (aravikós), Άραβας (Áravas), Αράβισσα (Arávissa), αραβικό άλογο
latviaarābu, arābisks, arābs, arābiete
liettuaarabiškas, arabų, arabas, arabė
norjaarabisk
portugaliárabe, arábico, cavalo árabe
puolaarabski, arab, Arabka, Arab
ranskaarabe, Arabe, arabique, cheval arabe
ruotsiarabisk, arab, arabiska
saksaarabisch, Araber, Araberin, Araberpferd
tanskaarabisk, araber
turkkiArap, Arap atı
tšekkiArab, arabský
unkariarab, arábiai, arab ló, arab telivér
venäjäарабский (arabski), ара́бский (arábski), ара́бка (arábka), ара́б (aráb)
viroaraablane, araabia

Määritelmät

Adjektiivi

  1. arabiankielistä etnistä alkuperää oleva, arabialaisuuteen liittyvä, Arabimaihin tai arabeihin liittyvä
  2. arabiankieliseen kulttuuripiirin liittyvä

Substantiivi

  1. arabi, etniseltä syntyperältään arabimaista oleva
  2. arabianhevonen

Esimerkit

  • arabialaiset numerot
  • arabialainen kirjaimisto
  • Gironan arabialaiset kylpylät
  • arabialainen numero

Taivutusmuodot

MonikkoarabialaisetMonikkoarabialaiseni
MonikkoarabialaisesiMonikkoarabialaisemme
MonikkoarabialaisenneMonikkoarabialaisensa
GenetiiviarabialaisenGenetiiviarabialaiseni
GenetiiviarabialaisesiGenetiiviarabialaisemme
GenetiiviarabialaisenneGenetiiviarabialaisensa
Monikon genetiiviarabialaistenMonikon genetiiviarabialaisien
Monikon genetiiviarabialaisteniMonikon genetiiviarabialaisieni
Monikon genetiiviarabialaistesiMonikon genetiiviarabialaisiesi
Monikon genetiiviarabialaistemmeMonikon genetiiviarabialaisiemme
Monikon genetiiviarabialaistenneMonikon genetiiviarabialaisienne
Monikon genetiiviarabialaistensaMonikon genetiiviarabialaisiensa
PartitiiviarabialaistaPartitiiviarabialaistani
PartitiiviarabialaistasiPartitiiviarabialaistamme
PartitiiviarabialaistannePartitiiviarabialaistaan
PartitiiviarabialaistansaMonikon partitiiviarabialaisia
Monikon partitiiviarabialaisianiMonikon partitiiviarabialaisiasi
Monikon partitiiviarabialaisiammeMonikon partitiiviarabialaisianne
Monikon partitiiviarabialaisiaanMonikon partitiiviarabialaisiansa
InessiiviarabialaisessaInessiiviarabialaisessani
InessiiviarabialaisessasiInessiiviarabialaisessamme
InessiiviarabialaisessanneInessiiviarabialaisessaan
InessiiviarabialaisessansaMonikon inessiiviarabialaisissa
Monikon inessiiviarabialaisissaniMonikon inessiiviarabialaisissasi
Monikon inessiiviarabialaisissammeMonikon inessiiviarabialaisissanne
Monikon inessiiviarabialaisissaanMonikon inessiiviarabialaisissansa
ElatiiviarabialaisestaElatiiviarabialaisestani
ElatiiviarabialaisestasiElatiiviarabialaisestamme
ElatiiviarabialaisestanneElatiiviarabialaisestaan
ElatiiviarabialaisestansaMonikon elatiiviarabialaisista
Monikon elatiiviarabialaisistaniMonikon elatiiviarabialaisistasi
Monikon elatiiviarabialaisistammeMonikon elatiiviarabialaisistanne
Monikon elatiiviarabialaisistaanMonikon elatiiviarabialaisistansa
IllatiiviarabialaiseenIllatiiviarabialaiseeni
IllatiiviarabialaiseesiIllatiiviarabialaiseemme
IllatiiviarabialaiseenneIllatiiviarabialaiseensa
Monikon illatiiviarabialaisiinMonikon illatiiviarabialaisiini
Monikon illatiiviarabialaisiisiMonikon illatiiviarabialaisiimme
Monikon illatiiviarabialaisiinneMonikon illatiiviarabialaisiinsa
AdessiiviarabialaisellaAdessiiviarabialaisellani
AdessiiviarabialaisellasiAdessiiviarabialaisellamme
AdessiiviarabialaisellanneAdessiiviarabialaisellaan
AdessiiviarabialaisellansaMonikon adessiiviarabialaisilla
Monikon adessiiviarabialaisillaniMonikon adessiiviarabialaisillasi
Monikon adessiiviarabialaisillammeMonikon adessiiviarabialaisillanne
Monikon adessiiviarabialaisillaanMonikon adessiiviarabialaisillansa
AblatiiviarabialaiseltaAblatiiviarabialaiseltani
AblatiiviarabialaiseltasiAblatiiviarabialaiseltamme
AblatiiviarabialaiseltanneAblatiiviarabialaiseltaan
AblatiiviarabialaiseltansaMonikon ablatiiviarabialaisilta
Monikon ablatiiviarabialaisiltaniMonikon ablatiiviarabialaisiltasi
Monikon ablatiiviarabialaisiltammeMonikon ablatiiviarabialaisiltanne
Monikon ablatiiviarabialaisiltaanMonikon ablatiiviarabialaisiltansa
AllatiiviarabialaiselleAllatiiviarabialaiselleni
AllatiiviarabialaisellesiAllatiiviarabialaisellemme
AllatiiviarabialaisellenneAllatiiviarabialaiselleen
AllatiiviarabialaisellensaMonikon allatiiviarabialaisille
Monikon allatiiviarabialaisilleniMonikon allatiiviarabialaisillesi
Monikon allatiiviarabialaisillemmeMonikon allatiiviarabialaisillenne
Monikon allatiiviarabialaisilleenMonikon allatiiviarabialaisillensa
EssiiviarabialaisenaEssiiviarabialaisenani
EssiiviarabialaisenasiEssiiviarabialaisenamme
EssiiviarabialaisenanneEssiiviarabialaisenaan
EssiiviarabialaisenansaMonikon essiiviarabialaisina
Monikon essiiviarabialaisinaniMonikon essiiviarabialaisinasi
Monikon essiiviarabialaisinammeMonikon essiiviarabialaisinanne
Monikon essiiviarabialaisinaanMonikon essiiviarabialaisinansa
TranslatiiviarabialaiseksiTranslatiiviarabialaisekseni
TranslatiiviarabialaiseksesiTranslatiiviarabialaiseksemme
TranslatiiviarabialaiseksenneTranslatiiviarabialaisekseen
TranslatiiviarabialaiseksensaMonikon translatiiviarabialaisiksi
Monikon translatiiviarabialaisikseniMonikon translatiiviarabialaisiksesi
Monikon translatiiviarabialaisiksemmeMonikon translatiiviarabialaisiksenne
Monikon translatiiviarabialaisikseenMonikon translatiiviarabialaisiksensa
Monikon instruktiiviarabialaisinAbessiiviarabialaisetta
AbessiiviarabialaisettaniAbessiiviarabialaisettasi
AbessiiviarabialaisettammeAbessiiviarabialaisettanne
AbessiiviarabialaisettaanAbessiiviarabialaisettansa
Monikon abessiiviarabialaisittaMonikon abessiiviarabialaisittani
Monikon abessiiviarabialaisittasiMonikon abessiiviarabialaisittamme
Monikon abessiiviarabialaisittanneMonikon abessiiviarabialaisittaan
Monikon abessiiviarabialaisittansaMonikon komitatiiviarabialaisine
Monikon komitatiiviarabialaisineniMonikon komitatiiviarabialaisinesi
Monikon komitatiiviarabialaisinemmeMonikon komitatiiviarabialaisinenne
Monikon komitatiiviarabialaisineenMonikon komitatiiviarabialaisinensa
KomparatiiviarabialaisempiSuperlatiiviarabialaisin
Monikon akkusatiiviarabialaisetMonikon akkusatiiviarabialaiseni
Monikon akkusatiiviarabialaisesiMonikon akkusatiiviarabialaisemme
Monikon akkusatiiviarabialaisenneMonikon akkusatiiviarabialaisensa
AkkusatiiviarabialaiseniAkkusatiiviarabialaisesi
AkkusatiiviarabialaisemmeAkkusatiiviarabialaisenne
Akkusatiiviarabialaisensa