Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Ääntäminen

  • Tuntematon aksentti:
    • IPA: /ˈmenetːæ(ʔ)/
    • IPA: /ˈme.net.tæː(ʔ)/
KieliKäännökset
bulgariaзагу́бвам, загу́бя, гу́бя
englantilose, miss, miss out
espanjaperder
esperantoperdi
hollantiverliezen
italiaperdere, smarrire
japaniなくす (nakusu), 落とす (otosu), 失う (ushinau), 逃す (nogasu)
kreikkaχάνω (cháno / khano)
latinaperdo, amitto, āmittō, perdō
latviazaudēt
liettuanetèkti, praràsti
norjamiste
portugaliperder
puolaopuszczać, opuścić, stracić, zgubić, gubić, tracić
ranskaperdre, gâcher, manquer, louper, laisser passer
ruotsiförlora, tappa bort, tappa, missa, mista, bliva av med, varda av med
saksaverlieren, auslassen, verfehlen, verpassen, zusetzen, kommen
tanskatabe, miste
turkkikaybetmek, yitirmek
tšekkiztratit, ztrácet
unkarielveszít
venäjäтерять (terjat), упускать (upuskat), упустить (upustit), утратить (utratit), лишиться (lišitsja), теря́ть (terját), потеря́ть (poterját), потерять (poterjat)
virokaotama

Määritelmät

Verbi

  1. joutua eroon jostakin omistamastaan

Esimerkit

  • ~ toivonsa jonkun suhteen
  • Menetitkö ruokahlun?
  • Hän menetti malttinsa.
  • Emme saa menettää tilaisuutta.
  • Menettäisin sinussa hyvän ystävän.
  • Menetitte paljon rahaa matkoihinne, eikö niin?
  • menettää toivonsa

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensmenetänYksikön toisen persoonan indikatiivin preesensmenetät
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensmenetämmeMonikon toisen persoonan indikatiivin preesensmenetätte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensmenettävätYksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektimenetin
Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektimenetitYksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektimenetti
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektimenetimmeMonikon toisen persoonan indikatiivin imperfektimenetitte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektimenettivätYksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensmenettäisin
Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesensmenettäisitYksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensmenettäisi
Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensmenettäisimmeMonikon toisen persoonan konditionaalin preesensmenettäisitte
Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensmenettäisivätYksikön toisen persoonan imperatiivin preesensmenetä
Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesensmenettäköönMonikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesensmenettäkäämme
Monikon toisen persoonan imperatiivin preesensmenettäkääMonikon kolmannen persoonan imperatiivin preesensmenettäkööt
Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensmenettänenYksikön toisen persoonan potentiaalin preesensmenettänet
Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesensmenettäneeMonikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensmenettänemme
Monikon toisen persoonan potentiaalin preesensmenettänetteMonikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensmenettänevät