| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kariudun | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | kariudut |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | kariutuu | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kariudumme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | kariudutte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | kariutuvat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kariuduin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kariuduit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kariutui | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kariuduimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kariuduitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kariutuivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kariutuisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | kariutuisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kariutuisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kariutuisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | kariutuisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kariutuisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | kariudu | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kariutukoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | kariutukaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | kariutukaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kariutukoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kariutunen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | kariutunet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kariutunee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kariutunemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | kariutunette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kariutunevat | | |