Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Synonyymit

KieliKäännökset
bulgariaелегантен, изискан, класен, моден, натруфен
englantismart, stylish, elegant, spruce, classy, spiffy, chic, snazzy, dressy, glamorous, natty, posh, fly, tasty, jaunty, swanky, debonair, snappy, flossy, neat, sharp
espanjapijo, elitista, elegante, chic, estiloso, distinguido
hollantichic, elegant, elegante, stijlvol
italiaelegante, ordinato
japani上品な, スマート (sumāto)
kreikkaαριστοκρατικός (aristokratikós), κυριλέ (kyrilé), κομψός (kompsós), λεπτός (leptós)
latviaglīts
portugalileve, elegante, glamouroso, chique, classudo, estiloso, glamuroso
puolaelegancki, odwalony
ranskachic, élégant, charmant, chique, glamoureux
ruotsistilig, glamorös, elegant, flott, stilfull, chic, snygg
saksastilvoll, scharf, nett, smart, bezaubernd, nobel, elegant, chic, schick, stylisch, glamourös
tanskastilig, elegant
turkkişık
tšekkielegantní, fešácký, stylový
unkarielegáns, ízléses, sikkes, divatos
venäjäяркий (jarki), нарядный (narjadnyi), элегантный (elegantnyi), изящный (izjaštšnyi), первоклассный (pervoklassnyi), шикарный (šikarnyi), модный (modnyi), очаровательный (otšarovatelnyi), чарующий (tšarujuštši), изысканный (izyskannyi), броский (broski), стильный (stilnyi), обаятельный (obajatelnyi), щёгольский (štšogolski), наря́дный (narjádnyi), элега́нтный (elegántnyi), изя́щный (izjáštšnyi), щеголева́тый (štšegolevátyi)
viromaitsekas

Määritelmät

Adjektiivi

  1. sellainen jossa on erityistä tyyliä; jonkin tyylin mukainen

Taivutusmuodot

MonikkotyylikkäätMonikkotyylikkääni
MonikkotyylikkääsiMonikkotyylikkäämme
MonikkotyylikkäänneMonikkotyylikkäänsä
GenetiivityylikkäänGenetiivityylikkääni
GenetiivityylikkääsiGenetiivityylikkäämme
GenetiivityylikkäänneGenetiivityylikkäänsä
Monikon genetiivityylikkäidenMonikon genetiivityylikkäitten
Monikon genetiivityylikkäideniMonikon genetiivityylikkäitteni
Monikon genetiivityylikkäidesiMonikon genetiivityylikkäittesi
Monikon genetiivityylikkäidemmeMonikon genetiivityylikkäittemme
Monikon genetiivityylikkäidenneMonikon genetiivityylikkäittenne
Monikon genetiivityylikkäidensäMonikon genetiivityylikkäittensä
PartitiivityylikästäPartitiivityylikästäni
PartitiivityylikästäsiPartitiivityylikästämme
PartitiivityylikästännePartitiivityylikästään
PartitiivityylikästänsäMonikon partitiivityylikkäitä
Monikon partitiivityylikkäitäniMonikon partitiivityylikkäitäsi
Monikon partitiivityylikkäitämmeMonikon partitiivityylikkäitänne
Monikon partitiivityylikkäitäänMonikon partitiivityylikkäitänsä
InessiivityylikkäässäInessiivityylikkäässäni
InessiivityylikkäässäsiInessiivityylikkäässämme
InessiivityylikkäässänneInessiivityylikkäässään
InessiivityylikkäässänsäMonikon inessiivityylikkäissä
Monikon inessiivityylikkäissäniMonikon inessiivityylikkäissäsi
Monikon inessiivityylikkäissämmeMonikon inessiivityylikkäissänne
Monikon inessiivityylikkäissäänMonikon inessiivityylikkäissänsä
ElatiivityylikkäästäElatiivityylikkäästäni
ElatiivityylikkäästäsiElatiivityylikkäästämme
ElatiivityylikkäästänneElatiivityylikkäästään
ElatiivityylikkäästänsäMonikon elatiivityylikkäistä
Monikon elatiivityylikkäistäniMonikon elatiivityylikkäistäsi
Monikon elatiivityylikkäistämmeMonikon elatiivityylikkäistänne
Monikon elatiivityylikkäistäänMonikon elatiivityylikkäistänsä
IllatiivityylikkääseenIllatiivityylikkääseeni
IllatiivityylikkääseesiIllatiivityylikkääseemme
IllatiivityylikkääseenneIllatiivityylikkääseensä
Monikon illatiivityylikkäisiinMonikon illatiivityylikkäisiini
Monikon illatiivityylikkäisiisiMonikon illatiivityylikkäisiimme
Monikon illatiivityylikkäisiinneMonikon illatiivityylikkäisiinsä
AdessiivityylikkäälläAdessiivityylikkäälläni
AdessiivityylikkäälläsiAdessiivityylikkäällämme
AdessiivityylikkäällänneAdessiivityylikkäällään
AdessiivityylikkäällänsäMonikon adessiivityylikkäillä
Monikon adessiivityylikkäilläniMonikon adessiivityylikkäilläsi
Monikon adessiivityylikkäillämmeMonikon adessiivityylikkäillänne
Monikon adessiivityylikkäilläänMonikon adessiivityylikkäillänsä
AblatiivityylikkäältäAblatiivityylikkäältäni
AblatiivityylikkäältäsiAblatiivityylikkäältämme
AblatiivityylikkäältänneAblatiivityylikkäältään
AblatiivityylikkäältänsäMonikon ablatiivityylikkäiltä
Monikon ablatiivityylikkäiltäniMonikon ablatiivityylikkäiltäsi
Monikon ablatiivityylikkäiltämmeMonikon ablatiivityylikkäiltänne
Monikon ablatiivityylikkäiltäänMonikon ablatiivityylikkäiltänsä
AllatiivityylikkäälleAllatiivityylikkäälleni
AllatiivityylikkäällesiAllatiivityylikkäällemme
AllatiivityylikkäällenneAllatiivityylikkäälleen
AllatiivityylikkäällensäMonikon allatiivityylikkäille
Monikon allatiivityylikkäilleniMonikon allatiivityylikkäillesi
Monikon allatiivityylikkäillemmeMonikon allatiivityylikkäillenne
Monikon allatiivityylikkäilleenMonikon allatiivityylikkäillensä
EssiivityylikkäänäEssiivityylikkäänäni
EssiivityylikkäänäsiEssiivityylikkäänämme
EssiivityylikkäänänneEssiivityylikkäänään
EssiivityylikkäänänsäMonikon essiivityylikkäinä
Monikon essiivityylikkäinäniMonikon essiivityylikkäinäsi
Monikon essiivityylikkäinämmeMonikon essiivityylikkäinänne
Monikon essiivityylikkäinäänMonikon essiivityylikkäinänsä
TranslatiivityylikkääksiTranslatiivityylikkääkseni
TranslatiivityylikkääksesiTranslatiivityylikkääksemme
TranslatiivityylikkääksenneTranslatiivityylikkääkseen
TranslatiivityylikkääksensäMonikon translatiivityylikkäiksi
Monikon translatiivityylikkäikseniMonikon translatiivityylikkäiksesi
Monikon translatiivityylikkäiksemmeMonikon translatiivityylikkäiksenne
Monikon translatiivityylikkäikseenMonikon translatiivityylikkäiksensä
Monikon instruktiivityylikkäinAbessiivityylikkäättä
AbessiivityylikkäättäniAbessiivityylikkäättäsi
AbessiivityylikkäättämmeAbessiivityylikkäättänne
AbessiivityylikkäättäänAbessiivityylikkäättänsä
Monikon abessiivityylikkäittäMonikon abessiivityylikkäittäni
Monikon abessiivityylikkäittäsiMonikon abessiivityylikkäittämme
Monikon abessiivityylikkäittänneMonikon abessiivityylikkäittään
Monikon abessiivityylikkäittänsäMonikon komitatiivityylikkäine
Monikon komitatiivityylikkäineniMonikon komitatiivityylikkäinesi
Monikon komitatiivityylikkäinemmeMonikon komitatiivityylikkäinenne
Monikon komitatiivityylikkäineenMonikon komitatiivityylikkäinensä
KomparatiivityylikkäämpiSuperlatiivityylikkäin
Monikon akkusatiivityylikkäätMonikon akkusatiivityylikkääni
Monikon akkusatiivityylikkääsiMonikon akkusatiivityylikkäämme
Monikon akkusatiivityylikkäänneMonikon akkusatiivityylikkäänsä
AkkusatiivityylikkääniAkkusatiivityylikkääsi
AkkusatiivityylikkäämmeAkkusatiivityylikkäänne
Akkusatiivityylikkäänsä