| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| bulgaria | абориген (aborigén) |
| englanti | aboriginal, Aboriginal |
| espanja | aborigen, aboriginal |
| hollanti | Aboriginal |
| italia | aborigeno |
| kreikka | Αβορίγινας (Avoríginas) |
| portugali | aborígene, aborígine |
| saksa | Eingeborener, Ureinwohner, Aborigenee |
| turkki | aborjin |
| venäjä | абориген (aborigen), абориге́н (aborigén) |
| viro | aborigeen, põlisasukas, pärismaalane, Austraalia aborigeen |
| Monikko | aboriginaalit | Genetiivi | aboriginaalin |
| Monikon genetiivi | aboriginaalien | Partitiivi | aboriginaalia |
| Monikon partitiivi | aboriginaaleja | Inessiivi | aboriginaalissa |
| Monikon inessiivi | aboriginaaleissa | Elatiivi | aboriginaalista |
| Monikon elatiivi | aboriginaaleista | Illatiivi | aboriginaaliin |
| Monikon illatiivi | aboriginaaleihin | Adessiivi | aboriginaalilla |
| Monikon adessiivi | aboriginaaleilla | Ablatiivi | aboriginaalilta |
| Monikon ablatiivi | aboriginaaleilta | Allatiivi | aboriginaalille |
| Monikon allatiivi | aboriginaaleille | Essiivi | aboriginaalina |
| Monikon essiivi | aboriginaaleina | Translatiivi | aboriginaaliksi |
| Monikon translatiivi | aboriginaaleiksi | Monikon instruktiivi | aboriginaalein |
| Abessiivi | aboriginaalitta | Monikon abessiivi | aboriginaaleitta |
| Monikon akkusatiivi | aboriginaalit |