| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | aboriginal people, native people, indigenous people, First Nation, First Nations |
| saksa | Urvolk |
| Monikko | alkuperäiskansat | Genetiivi | alkuperäiskansan |
| Monikon genetiivi | alkuperäiskansojen | Partitiivi | alkuperäiskansaa |
| Monikon partitiivi | alkuperäiskansoja | Inessiivi | alkuperäiskansassa |
| Monikon inessiivi | alkuperäiskansoissa | Elatiivi | alkuperäiskansasta |
| Monikon elatiivi | alkuperäiskansoista | Illatiivi | alkuperäiskansaan |
| Monikon illatiivi | alkuperäiskansoihin | Adessiivi | alkuperäiskansalla |
| Monikon adessiivi | alkuperäiskansoilla | Ablatiivi | alkuperäiskansalta |
| Monikon ablatiivi | alkuperäiskansoilta | Allatiivi | alkuperäiskansalle |
| Monikon allatiivi | alkuperäiskansoille | Essiivi | alkuperäiskansana |
| Monikon essiivi | alkuperäiskansoina | Translatiivi | alkuperäiskansaksi |
| Monikon translatiivi | alkuperäiskansoiksi | Monikon instruktiivi | alkuperäiskansoin |
| Abessiivi | alkuperäiskansatta | Monikon abessiivi | alkuperäiskansoitta |
| Monikon akkusatiivi | alkuperäiskansat |