| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| bulgaria | предшестващ, предишен, преден, бивш (bivš), минал |
| englanti | previous, former, anterior, foregoing, preceding, fore, last |
| espanja | anterior, precedente, previo, antecedente, antiguo |
| esperanto | antaŭa |
| hollanti | voormalig, eerste, eerdere, vorig |
| italia | precedente, anteriore, ex, previo, scorso |
| japani | 前 (mae), 前の (mae-no / まえの, mae no) |
| kreikka | πρώην (próin) |
| latina | antiquus, anterior |
| liettua | ankstesnis |
| portugali | anterior, prévio |
| puola | poprzedni, były, ubiegły |
| ranska | précédent, ancien, antérieur, préalable |
| ruotsi | tidigare, förra, före, före detta, föregående, forna, förre |
| saksa | früher, ehemalig, vorig, vorhergehend, Vorder- |
| tanska | foregående, forrige |
| turkki | eski, önceki, önce |
| tšekki | předchozí, minulý |
| unkari | előző, megelőző, előbbi, korábbi, egykori, hajdani |
| venäjä | передний (peredni), ранний (ranni), прошлый (prošlyi), предыдущий (predyduštši), бывший (byvši), предшествующий (predšestvujuštši), прежний (prežni), прошедший (prošedši) |
| Monikko | edelliset | Monikko | edelliseni |
| Monikko | edellisesi | Monikko | edellisemme |
| Monikko | edellisenne | Monikko | edellisensä |
| Genetiivi | edellisen | Genetiivi | edelliseni |
| Genetiivi | edellisesi | Genetiivi | edellisemme |
| Genetiivi | edellisenne | Genetiivi | edellisensä |
| Monikon genetiivi | edellisten | Monikon genetiivi | edellisien |
| Monikon genetiivi | edellisteni | Monikon genetiivi | edellisieni |
| Monikon genetiivi | edellistesi | Monikon genetiivi | edellisiesi |
| Monikon genetiivi | edellistemme | Monikon genetiivi | edellisiemme |
| Monikon genetiivi | edellistenne | Monikon genetiivi | edellisienne |
| Monikon genetiivi | edellistensä | Monikon genetiivi | edellisiensä |
| Partitiivi | edellistä | Partitiivi | edellistäni |
| Partitiivi | edellistäsi | Partitiivi | edellistämme |
| Partitiivi | edellistänne | Partitiivi | edellistään |
| Partitiivi | edellistänsä | Monikon partitiivi | edellisiä |
| Monikon partitiivi | edellisiäni | Monikon partitiivi | edellisiäsi |
| Monikon partitiivi | edellisiämme | Monikon partitiivi | edellisiänne |
| Monikon partitiivi | edellisiään | Monikon partitiivi | edellisiänsä |
| Inessiivi | edellisessä | Inessiivi | edellisessäni |
| Inessiivi | edellisessäsi | Inessiivi | edellisessämme |
| Inessiivi | edellisessänne | Inessiivi | edellisessään |
| Inessiivi | edellisessänsä | Monikon inessiivi | edellisissä |
| Monikon inessiivi | edellisissäni | Monikon inessiivi | edellisissäsi |
| Monikon inessiivi | edellisissämme | Monikon inessiivi | edellisissänne |
| Monikon inessiivi | edellisissään | Monikon inessiivi | edellisissänsä |
| Elatiivi | edellisestä | Elatiivi | edellisestäni |
| Elatiivi | edellisestäsi | Elatiivi | edellisestämme |
| Elatiivi | edellisestänne | Elatiivi | edellisestään |
| Elatiivi | edellisestänsä | Monikon elatiivi | edellisistä |
| Monikon elatiivi | edellisistäni | Monikon elatiivi | edellisistäsi |
| Monikon elatiivi | edellisistämme | Monikon elatiivi | edellisistänne |
| Monikon elatiivi | edellisistään | Monikon elatiivi | edellisistänsä |
| Illatiivi | edelliseen | Illatiivi | edelliseeni |
| Illatiivi | edelliseesi | Illatiivi | edelliseemme |
| Illatiivi | edelliseenne | Illatiivi | edelliseensä |
| Monikon illatiivi | edellisiin | Monikon illatiivi | edellisiini |
| Monikon illatiivi | edellisiisi | Monikon illatiivi | edellisiimme |
| Monikon illatiivi | edellisiinne | Monikon illatiivi | edellisiinsä |
| Adessiivi | edellisellä | Adessiivi | edelliselläni |
| Adessiivi | edelliselläsi | Adessiivi | edellisellämme |
| Adessiivi | edellisellänne | Adessiivi | edellisellään |
| Adessiivi | edellisellänsä | Monikon adessiivi | edellisillä |
| Monikon adessiivi | edellisilläni | Monikon adessiivi | edellisilläsi |
| Monikon adessiivi | edellisillämme | Monikon adessiivi | edellisillänne |
| Monikon adessiivi | edellisillään | Monikon adessiivi | edellisillänsä |
| Ablatiivi | edelliseltä | Ablatiivi | edelliseltäni |
| Ablatiivi | edelliseltäsi | Ablatiivi | edelliseltämme |
| Ablatiivi | edelliseltänne | Ablatiivi | edelliseltään |
| Ablatiivi | edelliseltänsä | Monikon ablatiivi | edellisiltä |
| Monikon ablatiivi | edellisiltäni | Monikon ablatiivi | edellisiltäsi |
| Monikon ablatiivi | edellisiltämme | Monikon ablatiivi | edellisiltänne |
| Monikon ablatiivi | edellisiltään | Monikon ablatiivi | edellisiltänsä |
| Allatiivi | edelliselle | Allatiivi | edelliselleni |
| Allatiivi | edellisellesi | Allatiivi | edellisellemme |
| Allatiivi | edellisellenne | Allatiivi | edelliselleen |
| Allatiivi | edellisellensä | Monikon allatiivi | edellisille |
| Monikon allatiivi | edellisilleni | Monikon allatiivi | edellisillesi |
| Monikon allatiivi | edellisillemme | Monikon allatiivi | edellisillenne |
| Monikon allatiivi | edellisilleen | Monikon allatiivi | edellisillensä |
| Essiivi | edellisenä | Essiivi | edellisenäni |
| Essiivi | edellisenäsi | Essiivi | edellisenämme |
| Essiivi | edellisenänne | Essiivi | edellisenään |
| Essiivi | edellisenänsä | Monikon essiivi | edellisinä |
| Monikon essiivi | edellisinäni | Monikon essiivi | edellisinäsi |
| Monikon essiivi | edellisinämme | Monikon essiivi | edellisinänne |
| Monikon essiivi | edellisinään | Monikon essiivi | edellisinänsä |
| Translatiivi | edelliseksi | Translatiivi | edellisekseni |
| Translatiivi | edelliseksesi | Translatiivi | edelliseksemme |
| Translatiivi | edelliseksenne | Translatiivi | edellisekseen |
| Translatiivi | edelliseksensä | Monikon translatiivi | edellisiksi |
| Monikon translatiivi | edellisikseni | Monikon translatiivi | edellisiksesi |
| Monikon translatiivi | edellisiksemme | Monikon translatiivi | edellisiksenne |
| Monikon translatiivi | edellisikseen | Monikon translatiivi | edellisiksensä |
| Monikon instruktiivi | edellisin | Abessiivi | edellisettä |
| Abessiivi | edellisettäni | Abessiivi | edellisettäsi |
| Abessiivi | edellisettämme | Abessiivi | edellisettänne |
| Abessiivi | edellisettään | Abessiivi | edellisettänsä |
| Monikon abessiivi | edellisittä | Monikon abessiivi | edellisittäni |
| Monikon abessiivi | edellisittäsi | Monikon abessiivi | edellisittämme |
| Monikon abessiivi | edellisittänne | Monikon abessiivi | edellisittään |
| Monikon abessiivi | edellisittänsä | Monikon komitatiivi | edellisine |
| Monikon komitatiivi | edellisineni | Monikon komitatiivi | edellisinesi |
| Monikon komitatiivi | edellisinemme | Monikon komitatiivi | edellisinenne |
| Monikon komitatiivi | edellisineen | Monikon komitatiivi | edellisinensä |
| Monikon akkusatiivi | edelliset | Monikon akkusatiivi | edelliseni |
| Monikon akkusatiivi | edellisesi | Monikon akkusatiivi | edellisemme |
| Monikon akkusatiivi | edellisenne | Monikon akkusatiivi | edellisensä |
| Akkusatiivi | edelliseni | Akkusatiivi | edellisesi |
| Akkusatiivi | edellisemme | Akkusatiivi | edellisenne |
| Akkusatiivi | edellisensä |