Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
englantipenetrate, pierce, pass, make a hole, hole, pass through, infiltrate
espanjapasar, aprobar, penetrar
hollantislagen, doorboren, doorzeven
japani通る (tōru), 合格する (ごうかくする, gōkaku suru), 承認する (しょうにんする, shōnin suru), 通過する (つうかする, tsūka suru), 可決する (かけつする, kaketsu suru), 批准する (ひじゅんする, hijun suru / ひじゅんする, hijyun suru)
kreikkaπερνάω (pernáo)
latinapraetereo
portugalipassar, esburacar
ranskaréussir, trouer, pénétrer, passer
ruotsigöra hål, slå hål
saksadurchgehen
tšekkiabsolvovat
venäjäпроходить (prohodit), пройти (proiti)

Määritelmät

Verbi

  1. kulkea jonkin lävitse
  2. puhkaista
  3. tulla hyväksytyksi kokeessa tai testissä

Esimerkit

  • Auringon valo läpäisee ohuet verhot
  • ~ sokkelo
  • Neula läpäisi ihon.
  • ~ tentti
  • ~ autokatsastus
  • ~ turvatarkastus

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensläpäisenYksikön toisen persoonan indikatiivin preesensläpäiset
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesensläpäiseeMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensläpäisemme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesensläpäisetteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensläpäisevät
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektiläpäisinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektiläpäisit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektiläpäisiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektiläpäisimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektiläpäisitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektiläpäisivät
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensläpäisisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesensläpäisisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensläpäisisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensläpäisisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesensläpäisisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensläpäisisivät
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesensläpäiseYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesensläpäisköön
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesensläpäiskäämmeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesensläpäiskää
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesensläpäisköötYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensläpäissen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesensläpäissetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesensläpäissee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensläpäissemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesensläpäissette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensläpäissevät