Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Synonyymit

KieliKäännökset
ruotsiförst, första

Määritelmät

Adjektiivi

  1. (arkinen) ensimmäinen

Taivutusmuodot

MonikkoekatMonikkoekani
MonikkoekasiMonikkoekamme
MonikkoekanneMonikkoekansa
GenetiiviekanGenetiiviekani
GenetiiviekasiGenetiiviekamme
GenetiiviekanneGenetiiviekansa
Monikon genetiiviekojenMonikon genetiiviekojeni
Monikon genetiiviekojesiMonikon genetiiviekojemme
Monikon genetiiviekojenneMonikon genetiiviekojensa
PartitiiviekaaPartitiiviekaani
PartitiiviekaasiPartitiiviekaamme
PartitiiviekaannePartitiiviekaansa
Monikon partitiiviekojaMonikon partitiiviekojani
Monikon partitiiviekojasiMonikon partitiiviekojamme
Monikon partitiiviekojanneMonikon partitiiviekojaan
Monikon partitiiviekojansaInessiiviekassa
InessiiviekassaniInessiiviekassasi
InessiiviekassammeInessiiviekassanne
InessiiviekassaanInessiiviekassansa
Monikon inessiiviekoissaMonikon inessiiviekoissani
Monikon inessiiviekoissasiMonikon inessiiviekoissamme
Monikon inessiiviekoissanneMonikon inessiiviekoissaan
Monikon inessiiviekoissansaElatiiviekasta
ElatiiviekastaniElatiiviekastasi
ElatiiviekastammeElatiiviekastanne
ElatiiviekastaanElatiiviekastansa
Monikon elatiiviekoistaMonikon elatiiviekoistani
Monikon elatiiviekoistasiMonikon elatiiviekoistamme
Monikon elatiiviekoistanneMonikon elatiiviekoistaan
Monikon elatiiviekoistansaIllatiiviekaan
IllatiiviekaaniIllatiiviekaasi
IllatiiviekaammeIllatiiviekaanne
IllatiiviekaansaMonikon illatiiviekoihin
Monikon illatiiviekoihiniMonikon illatiiviekoihisi
Monikon illatiiviekoihimmeMonikon illatiiviekoihinne
Monikon illatiiviekoihinsaAdessiiviekalla
AdessiiviekallaniAdessiiviekallasi
AdessiiviekallammeAdessiiviekallanne
AdessiiviekallaanAdessiiviekallansa
Monikon adessiiviekoillaMonikon adessiiviekoillani
Monikon adessiiviekoillasiMonikon adessiiviekoillamme
Monikon adessiiviekoillanneMonikon adessiiviekoillaan
Monikon adessiiviekoillansaAblatiiviekalta
AblatiiviekaltaniAblatiiviekaltasi
AblatiiviekaltammeAblatiiviekaltanne
AblatiiviekaltaanAblatiiviekaltansa
Monikon ablatiiviekoiltaMonikon ablatiiviekoiltani
Monikon ablatiiviekoiltasiMonikon ablatiiviekoiltamme
Monikon ablatiiviekoiltanneMonikon ablatiiviekoiltaan
Monikon ablatiiviekoiltansaAllatiiviekalle
AllatiiviekalleniAllatiiviekallesi
AllatiiviekallemmeAllatiiviekallenne
AllatiiviekalleenAllatiiviekallensa
Monikon allatiiviekoilleMonikon allatiiviekoilleni
Monikon allatiiviekoillesiMonikon allatiiviekoillemme
Monikon allatiiviekoillenneMonikon allatiiviekoilleen
Monikon allatiiviekoillensaEssiiviekana
EssiiviekananiEssiiviekanasi
EssiiviekanammeEssiiviekananne
EssiiviekanaanEssiiviekanansa
Monikon essiiviekoinaMonikon essiiviekoinani
Monikon essiiviekoinasiMonikon essiiviekoinamme
Monikon essiiviekoinanneMonikon essiiviekoinaan
Monikon essiiviekoinansaTranslatiiviekaksi
TranslatiiviekakseniTranslatiiviekaksesi
TranslatiiviekaksemmeTranslatiiviekaksenne
TranslatiiviekakseenTranslatiiviekaksensa
Monikon translatiiviekoiksiMonikon translatiiviekoikseni
Monikon translatiiviekoiksesiMonikon translatiiviekoiksemme
Monikon translatiiviekoiksenneMonikon translatiiviekoikseen
Monikon translatiiviekoiksensaMonikon instruktiiviekoin
AbessiiviekattaAbessiiviekattani
AbessiiviekattasiAbessiiviekattamme
AbessiiviekattanneAbessiiviekattaan
AbessiiviekattansaMonikon abessiiviekoitta
Monikon abessiiviekoittaniMonikon abessiiviekoittasi
Monikon abessiiviekoittammeMonikon abessiiviekoittanne
Monikon abessiiviekoittaanMonikon abessiiviekoittansa
Monikon komitatiiviekoineMonikon komitatiiviekoineni
Monikon komitatiiviekoinesiMonikon komitatiiviekoinemme
Monikon komitatiiviekoinenneMonikon komitatiiviekoineen
Monikon komitatiiviekoinensaMonikon akkusatiiviekat
Monikon akkusatiiviekaniMonikon akkusatiiviekasi
Monikon akkusatiiviekammeMonikon akkusatiiviekanne
Monikon akkusatiiviekansaAkkusatiiviekani
AkkusatiiviekasiAkkusatiiviekamme
AkkusatiiviekanneAkkusatiiviekansa