| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| ruotsi | först, första |
| Monikko | ekat | Monikko | ekani |
| Monikko | ekasi | Monikko | ekamme |
| Monikko | ekanne | Monikko | ekansa |
| Genetiivi | ekan | Genetiivi | ekani |
| Genetiivi | ekasi | Genetiivi | ekamme |
| Genetiivi | ekanne | Genetiivi | ekansa |
| Monikon genetiivi | ekojen | Monikon genetiivi | ekojeni |
| Monikon genetiivi | ekojesi | Monikon genetiivi | ekojemme |
| Monikon genetiivi | ekojenne | Monikon genetiivi | ekojensa |
| Partitiivi | ekaa | Partitiivi | ekaani |
| Partitiivi | ekaasi | Partitiivi | ekaamme |
| Partitiivi | ekaanne | Partitiivi | ekaansa |
| Monikon partitiivi | ekoja | Monikon partitiivi | ekojani |
| Monikon partitiivi | ekojasi | Monikon partitiivi | ekojamme |
| Monikon partitiivi | ekojanne | Monikon partitiivi | ekojaan |
| Monikon partitiivi | ekojansa | Inessiivi | ekassa |
| Inessiivi | ekassani | Inessiivi | ekassasi |
| Inessiivi | ekassamme | Inessiivi | ekassanne |
| Inessiivi | ekassaan | Inessiivi | ekassansa |
| Monikon inessiivi | ekoissa | Monikon inessiivi | ekoissani |
| Monikon inessiivi | ekoissasi | Monikon inessiivi | ekoissamme |
| Monikon inessiivi | ekoissanne | Monikon inessiivi | ekoissaan |
| Monikon inessiivi | ekoissansa | Elatiivi | ekasta |
| Elatiivi | ekastani | Elatiivi | ekastasi |
| Elatiivi | ekastamme | Elatiivi | ekastanne |
| Elatiivi | ekastaan | Elatiivi | ekastansa |
| Monikon elatiivi | ekoista | Monikon elatiivi | ekoistani |
| Monikon elatiivi | ekoistasi | Monikon elatiivi | ekoistamme |
| Monikon elatiivi | ekoistanne | Monikon elatiivi | ekoistaan |
| Monikon elatiivi | ekoistansa | Illatiivi | ekaan |
| Illatiivi | ekaani | Illatiivi | ekaasi |
| Illatiivi | ekaamme | Illatiivi | ekaanne |
| Illatiivi | ekaansa | Monikon illatiivi | ekoihin |
| Monikon illatiivi | ekoihini | Monikon illatiivi | ekoihisi |
| Monikon illatiivi | ekoihimme | Monikon illatiivi | ekoihinne |
| Monikon illatiivi | ekoihinsa | Adessiivi | ekalla |
| Adessiivi | ekallani | Adessiivi | ekallasi |
| Adessiivi | ekallamme | Adessiivi | ekallanne |
| Adessiivi | ekallaan | Adessiivi | ekallansa |
| Monikon adessiivi | ekoilla | Monikon adessiivi | ekoillani |
| Monikon adessiivi | ekoillasi | Monikon adessiivi | ekoillamme |
| Monikon adessiivi | ekoillanne | Monikon adessiivi | ekoillaan |
| Monikon adessiivi | ekoillansa | Ablatiivi | ekalta |
| Ablatiivi | ekaltani | Ablatiivi | ekaltasi |
| Ablatiivi | ekaltamme | Ablatiivi | ekaltanne |
| Ablatiivi | ekaltaan | Ablatiivi | ekaltansa |
| Monikon ablatiivi | ekoilta | Monikon ablatiivi | ekoiltani |
| Monikon ablatiivi | ekoiltasi | Monikon ablatiivi | ekoiltamme |
| Monikon ablatiivi | ekoiltanne | Monikon ablatiivi | ekoiltaan |
| Monikon ablatiivi | ekoiltansa | Allatiivi | ekalle |
| Allatiivi | ekalleni | Allatiivi | ekallesi |
| Allatiivi | ekallemme | Allatiivi | ekallenne |
| Allatiivi | ekalleen | Allatiivi | ekallensa |
| Monikon allatiivi | ekoille | Monikon allatiivi | ekoilleni |
| Monikon allatiivi | ekoillesi | Monikon allatiivi | ekoillemme |
| Monikon allatiivi | ekoillenne | Monikon allatiivi | ekoilleen |
| Monikon allatiivi | ekoillensa | Essiivi | ekana |
| Essiivi | ekanani | Essiivi | ekanasi |
| Essiivi | ekanamme | Essiivi | ekananne |
| Essiivi | ekanaan | Essiivi | ekanansa |
| Monikon essiivi | ekoina | Monikon essiivi | ekoinani |
| Monikon essiivi | ekoinasi | Monikon essiivi | ekoinamme |
| Monikon essiivi | ekoinanne | Monikon essiivi | ekoinaan |
| Monikon essiivi | ekoinansa | Translatiivi | ekaksi |
| Translatiivi | ekakseni | Translatiivi | ekaksesi |
| Translatiivi | ekaksemme | Translatiivi | ekaksenne |
| Translatiivi | ekakseen | Translatiivi | ekaksensa |
| Monikon translatiivi | ekoiksi | Monikon translatiivi | ekoikseni |
| Monikon translatiivi | ekoiksesi | Monikon translatiivi | ekoiksemme |
| Monikon translatiivi | ekoiksenne | Monikon translatiivi | ekoikseen |
| Monikon translatiivi | ekoiksensa | Monikon instruktiivi | ekoin |
| Abessiivi | ekatta | Abessiivi | ekattani |
| Abessiivi | ekattasi | Abessiivi | ekattamme |
| Abessiivi | ekattanne | Abessiivi | ekattaan |
| Abessiivi | ekattansa | Monikon abessiivi | ekoitta |
| Monikon abessiivi | ekoittani | Monikon abessiivi | ekoittasi |
| Monikon abessiivi | ekoittamme | Monikon abessiivi | ekoittanne |
| Monikon abessiivi | ekoittaan | Monikon abessiivi | ekoittansa |
| Monikon komitatiivi | ekoine | Monikon komitatiivi | ekoineni |
| Monikon komitatiivi | ekoinesi | Monikon komitatiivi | ekoinemme |
| Monikon komitatiivi | ekoinenne | Monikon komitatiivi | ekoineen |
| Monikon komitatiivi | ekoinensa | Monikon akkusatiivi | ekat |
| Monikon akkusatiivi | ekani | Monikon akkusatiivi | ekasi |
| Monikon akkusatiivi | ekamme | Monikon akkusatiivi | ekanne |
| Monikon akkusatiivi | ekansa | Akkusatiivi | ekani |
| Akkusatiivi | ekasi | Akkusatiivi | ekamme |
| Akkusatiivi | ekanne | Akkusatiivi | ekansa |